تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

این ۱۵ کتاب را بخوان و خود را خانم یا آقای نویسنده صدا بزن!

• شروع کننده موضوع Endless
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 494
  • پاسخ ها 22
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Apr
321
784
103
اعماق تاریکی
برای اینکه در یک مسیر درست از نویسندگی قرار بگیریم باید به صورت همه‌جانبه و طبیعی با آن برخورد کنیم، برای تحقق چنین رویکردی من ساختار زیر را پیشنهاد می‌کنم:

در گام اول باید بدانیم اصلا چرا لازم است بنویسیم. نوشتن در زندگی ما چه جایگاهی دارد و بدون آن چه چیزی را از دست می‌دهیم؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Apr
321
784
103
اعماق تاریکی
در گام دوم باید با تکنیک‌ها و ساختارهای اصلی و عمومی در نویسندگی آشنا شویم تا نوشتن را به درستی انجام دهیم.

در گام سوم باید برخوردی خلاقانه با نویسندگی داشته باشیم تا نوشتن برای ما تبدیل به امری مکانیکی و خشک نشود. باید از طریق خلاقیت از نوشته‌های قبلی خود و دیگران پیشی بگیریم و چیزی به دنیای نویسندگی اضافه کنیم.

در گام پایانی بهتر است خود را محدود به یک حوزه‌ی خاص در نوشتن کنیم و خود را در آن حوزه محک بزنیم. مثلا نوشتن در قالب رمان چه شرایطی دارد و داستان کوتاه چه اقتضایی در امر نوشتن می‌کند؟

بنابراین کتاب‌هایی که معرفی می‌کنم در ۴ سطح خلاصه می‌شوند:

فلسفه‌ی نوشتنتکنیک‌ها و اسلوب‌های نوشتننویسندگی خلاقتخصص در یک حوزه مانند رمان یا داستان کوتاه

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Apr
321
784
103
اعماق تاریکی
خب! حالا شروع کنیم:

کتاب‌های مربوط به بخش فلسفه‌ی نوشتن:حق نوشتن از جولیا کامرون

نوشتن مثل نفس‌کشیدن است. من به این ایمان دارم. من ایمان دارم که همه‌ی ما نویسنده به‌دنیا می‌آییم. ما با موهبت‌هایی الهی‌ برای یادگیری زبان به‌دنیا می‌آییم و این موهبت در همان چند ماه اول زندگی‌مان که شروع به نام‌گذاری دنیامان می‌کنیم به ما می‌رسد. همه‌ی ما حسّی از مالکیت داریم، حسی از رضایت‌خاطر ناشی از نام‌گذاری چیزهایی که می‌یابیم. واژه‌ها به ما قدرت می‌بخشند. وقتی کودکی نوپاییم، ابتدا با دست چیزها را می‌قاپیم و بعد با کلمات.

هر کلمه‌ای که یاد می‌گیریم غنیمتی است، تکه‌ای طلاست که ما را غنی‌تر می‌کند. ما کلمه‌ی جدیدی به‌چنگ می‌آوریم و بارها و بارها آن را می‌گوییم و مثل کلوخ طلای گرانبهایی در نور می‌چرخانیم. وقتی بچه‌ایم، کلمه جمع می‌کنیم و از داشتن کلمه ذوق می‌کنیم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Apr
321
784
103
اعماق تاریکی
کلمات به ما حس مالکیت می‌بخشند: ما دنیامان را نام‌گذاری می‌کنیم و آن را مال خودمان می‌دانیم. وقتی بچه‌ایم، با سرعت حیرت‌انگیزی کلمات جدید یاد می‌گیریم. کلمات به ما اهرم می‌دهند: «من با مامان می‌رم!» یا «مامان می‌مونه»؛ بچه‌ها مشخص و صریح صحبت می‌کنند. آنها حاشیه نمی‌روند. کلمات آنها شخصی و قدرتمند است. آنها آکنده از عزم و اراده‌اند. آنها مملو از شور و شوق و مقصودند. کودکان به‌قدرت کلمات ایمان دارند.

منتشر شده در نشر هیرمندحرفه: داستان‌نویس ۱: از جویس کرول اوتس

اگر شما هم در دسته‌ای از خوانندگانی قرار دارید که ادبیات بخش جدانشدنی از زندگی‌تان بوده است و همیشه در میان کتاب‌ها زندگی کرده‌اید. شاید روزی به این امر فکر کرده‌اید که خودتان کتاب بنویسید. یا اینکه ایده‌های خود را تبدیل به داستان کوتاه کنید. حرفه‌ی نویسندگی یکی از شغل‌هایی است که بیشتر مردم حداقل یک‌بار برای ورود به آن شانس خودشان را امتحان کرده‌اند.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Apr
321
784
103
اعماق تاریکی
اما نکته‌ای که خیلی از نویسندگان نمی‌دانند این است که نویسندگی هم چالش‌های خود را در پی دارد و گاهی پروراندن یک ایده و تبدیل کردن آن به داستان کوتاه یا بلند بسیار سخت خواهد بود. فرقی نمی‌کند که در ذهن ایده‌ی نوشتن رمانی کلاسیک و هزارصفحه‌ای رادارید یا می‌خواهید مانند ارنست همینگوی بهترین داستان کوتاه‌های دنیا را خلق کنید لازم است که این کتاب را بخوانید.

کتاب حرفه: داستان‌نویس برای نخستین بار در سال 1970 منتشر شد. این کتاب در چهار جلد منتشرشده است این کتاب‌ها شامل مجموعه‌ی مقالاتی است که در نشریات معتبر درباره‌ی نویسندگی منتشرشده است. جلد اول این کتاب که اکنون پیش رودارید ترجمه‌ی بخش‌هایی از کتاب Handbook of Short Story Writing است.

منتشر شده در نشر چشمه

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Apr
321
784
103
اعماق تاریکی
عرق‌ریزان روح از جمال میرصادقی

خوانندگانی هستند که همه‌ی عمر خود را به مطالعه‌ی آثار ادبی پرداخته‌اند و کم کم رویایی نویسنده شدن را در سر خود پرورانده‌اند. این دسته از این خوانندگان بعد از مطالعه‌ی کامل جامع و کامل درباره‌ی ادبیات هر کشور به نوشتن کتاب خود فکر می‌کنند. آن‌ها ایده‌هایشان را مینویسند و سعی در پرورش آن دارند اما گاهی ذهنشان بسته می‌شود و دیگر نمی‌دانند که چگونه باید داستانشان را پرورش بدهند.

فرقی نمی‌کند که ایده‌ی نوشتن کافه نویسندگان کلاسیک را در ذهن دارید یا می‌خواهید مانند همینگوی با داستان‌های کوتاه بدرخشید، این کتاب مناسب شماست. شمایی می‌خواهید نویسنده شوید، اما نمیدانید چطور و چگونه می‌توانید افکار و ایده‌هایتان را روی کاغذ بیاورید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Apr
321
784
103
اعماق تاریکی
این کتاب مناسب آن دسته از دانشجویان و خوانندگانی است که رویایی نویسنده شدن را در ذهن خود پرورانده‌اند. این کتاب می‌تواند راهنمای مناسبی برای نویسنگان جوان و تازه‌کار هم باشد. کسانی که به ادبیات و نقد ادبی علاقمندند می‌توانند از خواندن این کتاب لذ*ت ببرند و با خواندنش به اطلاعات خود اضافه کنند و کتاب‌های داستانی دیگر را با دانش بیشتری بخوانند.

جمال میرصادقی در یادداشتی که در ابتدای این‌ کتاب نوشته است، آورده: «توصیه‌هایی که در این کتاب جمع آمده، گاهی کوتاه شده یا تغییر و تفضیل یافته از نوشته‌های قبلی من است و بسیاری هم تازه و برای اولین بار گردآورده شده است. ممکن است بعضی از این توصیه هایی که من به طور جداگانه از آن ها حرف زده ام، به هم وابسته باشند، یعنی یکی دیگری را به یاد آورد یا بازتاب

همدیگر باشند. مثلاً عینی گرایی، خونسردی در نوشتن، مفهوم های نزدیک به هم دارند، و گاه از هم منتج می شوند؛ در صحبت جداگانه از هر یک از ان‌ها را ار هم جدا کرده‌ام که بر آن‌ها بیشتر تاکید کنم.

منتشر شده در نشر نیلوفر

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Apr
321
784
103
اعماق تاریکی
کتاب‌های مربوط بخش تکنیک و ساختار:

بهتر بنویسیم از رضا بابایی

درست‌نویسی سنگ‌بنای تکنیک‌های نویسندگی است و بقیه‌ی تکنیک‌ها و روش‌ها بر این بنای استوار پی‌ریزی می‌شوند.در این کتاب، آئین ویرایش و آشنایی با ساختارهای ادبی نگارش مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

نگارنده نخست به پایه‌های نظری و نرم‌افزاری قلم مانند: ذوق و استعداد درونی، تجربه، مطالعات روزآمد و متنوع، دانش و تخصص و مخاطب‌شناسی اشار کرده و سپس دستوارت ادبی در زینه درست‌نویسی، ساده‌نویسی و زیبانویسی و اصول و قواعد مربوط به آن‌ها را شرح داده است. در همین راستا، وی به اموری مانند: غلط‌های املایی و انشایی، معیارهای ساده‌نویسی و کوتاه‌نویسی و کاستن از حشو و اضافات در نوشتار، حذف و جابه‌جایی کلمات، سازگاری و همبستگی واژگان در نوشتار، غنای واژگان و تنوع کلامی، ایجاد تنوع در ساختمان جمله و تعابیر و استفاده از صنایع ادبی در کلام، اشاره نموده است.

در نتیجه‌ی خواندن دقیق و عمیق این کتاب می‌توانید به درست‌نویسی و ساده‌نویسی در نوشته‌هایتان دست یابید که ماحصل آن همان زیبانویسی خواهد بود.

منتشر شده در نشر ادیان

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Apr
321
784
103
اعماق تاریکی
نوشتن مانند بزرگان ویلیام کین

در این کتاب، ویلیام کین ــ نه با رفتن به هزارتوی بحث‌های نظری، بلکه با شیوه‌ای جذاب و مبتنی بر نمونه‌های موردی ــ سراغ روش «همانندسازی» رفته و با بررسی و تحلیل شیوه‌ی روایت، سبک و فنون بلاغی بیست و یک نویسنده‌ی بزرگ تاریخ ادبیات جدید، به خواننده کمک می‌کند تا شناخت خودش را از ساختار داستانی عمیق‌تر کند، پایه‌ی فنی‌اش را ارتقا دهد و امکانات نهفته در زبان را کشف و درک کند.

«همانندسازی» یکی از قدیمی‌ترین و مؤثرترین شیوه‌های یادگیری نوشتن است و چنان که کین در مقدمه‌ی نوشتن مانند بزرگان توضیح می‌دهد، بعدِ سال‌ها دوری از مرکز و قرار گرفتن در حاشیه، دوباره در دانشکده‌ها و مدرسه‌های داستان‌نویسی امریکایی احیا شده است.

منتشر شده در نشر چشمه

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Apr
321
784
103
اعماق تاریکی
داستان‌نویسی از پیتر اکونومی

کتاب داستان‌نویسی حاوی نکته‌های هوشمندانه‌ای‌ست که به شما کمک می‌کند تا با چالش‌های نوشتن مواجه شوید. چه تا به حال داستانی ننوشته باشید و چه به‌دنبال افزایش مهارت‌های خود در نوشتن و آموختن شیوه‌های جدید آفرینش ادبی باشید. این کتاب کمک‌تان می‌کند تا یاد بگیرید چطور باید زمان و فضایی ایده‌آل را برای نوشتن کنار بگذارید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا