تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

بیوگرافی آلینوش طریان | دانشمند و فیزیک‌دان

مدیر بازنشسته
کاربر انجمن
Jun
3,719
2,015
193
آلینوش طریان یا آلینوش تریان ( زاده ۱۸ آبان ۱۳۳۰ - در گذشته ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ ) فیزیک‌دان ایرانی ارمنی‌تبار بود که به «مادر نجوم» و « بانوی اختر فیزیک ایران ملقب شده است.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
مدیر بازنشسته
کاربر انجمن
Jun
3,719
2,015
193
زاده: ۱۸ آبان ۱۳۳۰
درگذشت: ۱۵ اسفند ۱۳۸۹
ملیت: ایرانی ارمنی‌تبار
تحصیلات: کارشناسی فیزیک از دانشگاه تهران (۱۳۲۶)
دکتری فیزیک از دانشگاه سوربن ( ۱۳۴۵)
محل تحصیل: دانشگاه تهران، دانشگاه سوربن
شناخته شده برای: بنیان‌گذار نخستین رصد‌خانه‌ی فیزیک خورشیدی ایران
بانوی اختر فیزیک ایران

پیشینه علمی

شاخه (ها) : فیزیک، اختر شناسی

آخرین ویرایش توسط مدیر:
مدیر بازنشسته
کاربر انجمن
Jun
3,719
2,015
193
آلینوش طریان، در سال ۱۲۹۹ خورشیدی (۱۹۲٠ میلادی) در یک خانواده ارمنی در تهران متولد شد.

پدر آلنوش، آرتو طریان در جلفای اصفهان و مادرش، وارتو طریان در تهران زاده شده است.
آرتو طریان دانش‌آموخته بازیگری و نمایش از مسکو و پایه‌گذار دومین مرکز آموزشی هنر‌های دراماتیک و تئاتر در ایران بود. پدر طریان پاره‌هایی از شاهنامه را به زبان ارمنی بازگردانی کرده بود؛ و مادرش در رشته ادبیات و هنر سخنوری در کشور سوئیس تحصیل کرده بود و اولین زن ایرانی ارمنی بود که شعر‌های فارسی را دکلمه کرد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
مدیر بازنشسته
کاربر انجمن
Jun
3,719
2,015
193
آلینوش اما راه پدر و مادر خود را در پیش نگرفت و رشته‌ی فیزیک را انتخاب کرد.
او در مصاحبه‌های خود گفته است:

( - من به پدرم گفتم می‌خواهم کاری کنم که از عهده هر کسی بر نیاید. از بچگی دیده و شنیده بودم که چطور مردم مثلاً می‌گویند: دختر‌ها نمی‌توانند ریاضی بخوانند یا فلان کار را انجام دهند و این همیشه باعث آزردگی من می‌شد و می‌خواستم ثابت کنم که دختر یا پسر بودن فرقی ندارد و اگر انسان پشتکار داشته باشد، می‌تواند از عهده هر کاری بر بیاید و ثابت هم کردم. )

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا