تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

مشــاوره دفتر مشاوره گیسو آرامیس |بخش ادبیات انجمن‌ کافه نویسندگان

• شروع کننده موضوع Lidiya
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 1,420
  • پاسخ ها 9
L

Lidiya

مهمان
43769_fab37ced200151e1f4c23b1913b3c37a.png

* (ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ) *

با سلام.

پیش از شرکت در مشاوره قوانین رو کامل مطالعه کنید:

قوانین شرکت در مشاوره ی نویسندگی

مشاور نویسندگی ادبیات : @ARAWMIXIA

تمامی سئوال ها، مشکلات خودتون رو در این تاپیک مطرح کنید، از ارسال اسپم خودداری کنید.

*در یک پست تمام صحبت و سئوالاتتون رو ارسال کنید در همین تاپیک...

°|سرپرست بخش هنر و ادب |°

آخرین ویرایش:
مدیر بازنشسته + نویسنده ادبی انجمن
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Mar
3,244
9,324
193
اقیانوس بلاهت
وضعیت پروفایل
ما مثل دمینو بهم ضربه میزنیم تو به من من به اون اون به اون!
اسم برای پادکست موفقیت می‌خواستم.
اسمی که کلیشه‌ای نباشه.
لینک:

ژانر:انگیزشی.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
L

Lidiya

مهمان
اسم برای پادکست موفقیت می‌خواستم.
اسمی که کلیشه‌ای نباشه.
لینک:

ژانر:انگیزشی.
خب من نمی تونم که اسم برای اثر شما انتخاب کنم به چند دلیل:
1_فرصت تصمیم گیری رو از شما میگیرم. ✖️
2_این اجازه رو به شما نمیدم خودتون برید و تجربه کسب کنید و اون تفکر و خلاقیت رو از شما سلب می کنم. ✖️
3_اعتماد به نفس شما پایین میاد، چون اگر در لحظه احساس رضایت و خوشحالی کنید، ته دلتون راضی نیستید چون به این فکر می کنید شاید این موفقیت از آنِ من نبوده چون خودم این رو انتخاب نکردم، یا در شرایط بدتر، من "نتونستم " اسم مناسب انتخاب کنم! ✖️
پس من توضیح میدم، و شما بری جستجو کنی، فکر کنی خلاقیت به خرج بدی تا یک اسم مناسب پیدا کنی✅
و اگر مدرسی اسم پیشنهاد بده اشتباه محض کرده✖️

من به توانایی هات ایمان دارم و دوست دارم خودت اسم رو پیدا و انتخاب کنی✅

و اما یه اسم مناسب برای یه اثر چه ویژگی هایی داره؟؟؟

✅اون اسم خیلی واضح نیست، کنجکاوی رو برانگیخته می کنه و اندکی گنگ هست.

✅اسم دارای خلاقیت باشه و بهتره از چند کلمه مجزا ساخته بشه.

✅گاهی از اسم های عجیب استفاده می کنیم، از متفاوت بودن نترسید، کتاب مسخ درمورد مردی هست که تبدیل سوسک شده!
گاهی از منطق هم فاصله بگیرید.

✅یه اسم خیلی خیلی ساده حتی می تونه جذاب باشه!

✅ژانر انگیزشیه و باید اسم یه اشاره ای به ژانر بشه، باید حتی اسم اثر امیدوار کننده باشه.

✅کلمات پر امید استفاده بشه :
?ریشه
?رویش
?نور
?روزنه

این ها یه اشاره ای هستن.
مستقیماً از این کلمات موفقیت یا رستگاری استفاده نشه، توی گوگل سرچ بشه مترادف کلمه ی به طور مثال موفقیت
و در لغت نامه ها جستجو کنید.
اسم های انتخابی رو تلفیق کنید و بهترین رو انتخاب کنید.

موفق باشید ?

آخرین ویرایش:
L

Lidiya

مهمان
سلام
سوال داشتم در مورد اپیزود و پادکست..
اینکه چی هستن و چطور باید اپیزود و پادکست رو نوشت.
سلام؛
خب قطعا این دو موارد هرکدوم خیلی گسترده هستن و به صورت جامع همراه با جزئیات نمیشه در یک مشاوره بهش پرداخت و به زودی کارگاه اپیزود، پادکست و دکلمه رو برگزار می کنم.
اما به صورت خیلی خلاصه و کلی بخوام این مباحث رو توضیح بدم :

راجع به پادکست.

خود کلمه ی پادکست به معنای فایل صوتی هست، فایل صوتی ضبط شده که می تونید مکث کنید، جلو بزنید و به عقب برگردید و مجدد گوشش بدید، قابلیتی که برنامه های رادیویی ندارن!
پس پادکست فایل صوتیه! پادکست نوشته نیست متن نیست.
و اما اون پیشوندی که ما می ذاریم "پادکست " چیه پس؟
اون ساب رو من اختصاصی گویندگان افتتاح کردم و اون پادکستی که ما می نویسیم:
"محتوا سازی برای یک فایل صوتی هست"
پادکست رو موقع اشپزی، رانندگی میشه گوش داد و از مطالبش استفاده کرد.
پس ما داریم برای پادکست محتوا سازی می کنیم.
حالا این محتوا سازی چیه؟

از تجربه ی اشپزی شخصیتون
علمی
فلسفی
مطالب طنز نوشته شده توسط شما و...
هزاران مطالب و موضوعات مختلف
دنیای پادکست نویسی خیلی گسترده تر از دلنوشته و اپیزوده...
و این دسته بندی برای انجمن توسط خودم صورت گرفته شاید آنچنان پادکست نویسی توی ایران در حال حاضر گسترش پیدا نکرده و حتی خود پادکست هم به اون صورت زیاد نیست.

در مورد اپیزود :

اپیزود

یک تکه یا یک قسمت، یک بخش که دنباله دار باشه.
اپیزود توی سینما کاربرد داره
و حتی در دنیای پزشکی و روانشناسی هم کاربرد داره مثلا میگن فلان کِیس درگیر اپیزود افسردگیه ‌!
توی فایل های صوتی مثلا یک مجموعه فایل صوتی، به هر یک فایل صوتی از اون مجموعه میگن اپیزود
و اما اپیزود نویسی چیه؟.
اپیزود نویسی از داستان های شرقی رواج داشته و در واقع از ادبیات شرقی هست مثل مینیمال نویسی از غرب وارد شرق نشده.

توضیحات عمومیش که همجا هست در واقع اینطور تعریف شده ?

داستان فرعی، داستان ضمنی، واقعه‌ی فرعی، واقعه‌ی ضمنی، حادثه‌ی مستقل، داستان یا رویدادی مستقل که در متن داستان می‌آید؛ و در واقع در خدمت رساندن مفهوم پیرنگ داستان و گاه تنوع‌بخشی به آن است.

_________

داستان فرعی یعنی ما خیلی زیاد شخصیت پردازی نداریم، دیالوگ نداریم انچنان.
شخصیت های زیادی نمی سازیم.
اکثرا با زاویه دید اول شخص نوشته میشه.
چون قراره فایل صوتی بشه و گویندگی بشه ما به صورت محاوره می نویسیم پادکست و اپیزود رو.

مثال حبس خانگی
اثر خودم هست، این اپیزود راجع به شخصیه که توی خونه در توهمات خودش با کسی که دوستش داره صحبت می کنه و یک شخص منزوی هست.

اما
به این نمی پردازیم
معشوقش چه کسیه
کیه؟.
چه شکلیه؟
اسمش چیه؟
جریان چی بوده!
ایا اون شخص هم دوستش داره؟
چی بینشون پیش اومده و چیشد اشنا شدن و....
به اینا نمی پردازیم چون پیرنگ و داستان فرعیه.

یه مثال دیگه اپیزود گوشت فاسد از @حورا که فوق العادست راجع به شخصیه که مشکلات روانی داره و از زبان اون شخص هست.

اثار رو بخونید بهتون کمک میکنه.

آخرین ویرایش:
L

Lidiya

مهمان
سلام، خسته نباشید??
فرق اپیزود و پادکست چیه؟
سلام، متشکرم.
تفاوت اپیزود و پادکست :
یکم پیچیده هستش اگر از نظر صوت و گویندگی بگیم انچنان تفاوتی نداره ولی از نظر محتوا، خب ما گفتیم اپیزود نویسی توی ادبیات چه معنایی داره و خب دارای پیرنگ هست و تفاوت این دو مورد همین پیرنگ و فضاسازی اندک هستش.
یعنی ما توی اپیزود داستان وار میریم جلو

آخرین ویرایش:
L

Lidiya

مهمان
لطفا دیگه برای مشاوره به گفتگوی شخصیم رجوع نکنید چون پیوی هام زیاد هستن و چک کردنشون دشواره
(فقط همین تاپیک)

و همینطور اینجا باشه تا بقیه هم استفاده کنند.

سلام شبتون بخیر امیدوارم حال دلتون خوب باشه
من برای مشاوره مزاحمتون شدم...
حدودا 5سالی میشه دست به قلم هستم ولی تقریبا سه ساله دلنوشته و شعرای بیشتری نوشتم ولی الان مدتی هست که نه انگیزه ای برای نوشتن دارم و نه قدرتش رو
تموم سعیم رو کردم که بتونم دوباره مثل قبل شروع به نوشتن کنم ولی متاسفانه نتونستم
از شما خواهش میکنم بهم کمک کنین و اگه مقدوره تعدادی از دلنوشته هام رو براتون ارسال کنم تا سطح قلمم رو هم بهم بگین
سلام وقت شما هم بخیر.
می تونید علت این بی انگیزگی رو پیدا کنید و بهم بگید؟
شما برای نویسندگی هدف دارید؟
من همیشه از روی علاقه نویسندگی کردم مدتی بود حال دلم خوب نبود و هرلحظه دست به قلم بودم ولی الان انقدر زندگی سرمو گرم کرده که حتی وقت نمیکنم ببینم دلم میره برای نوشتن یانه
خب دلیل و هدف میتونه یک نوع انگیزه در شما ایجاد کنه، شما در رابطه با نویسندگی جدا از اینکه به چشم یک فعالیت لذت بخشی که بهش علاقه دارید به چشم یک هدف هم بهش نگاه کنید و دلیل های مهم تری برای نوشتن پیدا کنید
مثل منتشر کردنش
چاپ و... شهرت و...
یک اینکه هدف بذارید برای خودتون.
دو اینکه کتاب بخونید، کتاب خوندن بهتون کمک می کنه و جدا از کتاب از روزانه نویسی و آزاد نویسی کمک بگیرید، این باعث میشه کم کم بنویسید و دوباره دست به قلم بشید مهم نیست روزانه نویسی و ازاد نویسی چقدر خوب باشه یا چقدر افتضاح، باید بنویسید تا مجددا شجاعت نوشتن رو پیدا کنید گاهی پیش میاد بخاطر نداشتن اعتماد به نفس یا فکر اینکه نکنه نوشته بد باشه، از نوشتن خودداری میشه.
بازم میگم بهتره دلیل رو پیدا کنید.

اگر مشکل مشغله ی بیش از حد شماست با یه برنامه ریزی هوشمنداته می تونید توی روتین روزانه ی خودتون جاش بدید
بله من منتقد هستم.
کتاب هایی که ادبی هستن یعنی قلمشون قویه و زبان محاوره نیست. تفاوتی نداره چه کتابی، با توجه به علایقتون، فقط کتاب باشه که زبان ادبی و قلم قوی نوشته شده باشه.

من یکسری تاپیک ها گذاشتم که تمرین هستن و در ایده پردازی و تقویت قلم تاثیر دارن، الان براتون میفرستم.

آخرین ویرایش:

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا