تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

معرفی "سزن آکسو"

• شروع کننده موضوع آناشید
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 357
  • پاسخ ها 4
مدیر بازنشسته + نویسنده ادبی انجمن
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Mar
3,244
9,323
193
اقیانوس بلاهت
وضعیت پروفایل
ما مثل دمینو بهم ضربه میزنیم تو به من من به اون اون به اون!
سزن آکسو (به ترکی استانبولی: Sezen Aksu) با نام اصلی Fatma Sezen Yıldırım (فاطمه سزن ییلدیریم) یکی از خوانندگانِ موسیقی پاپ کشور ترکیه و متولد ۱۳ ژوئیه ۱۹۵۴ است. او همچنین از آهنگ‌سازان بنام ترکیه است و تا کنون بیش از ۴۰ میلیون از آلبوم‌های وی به فروش رفته‌است. از وی به عنوان ملکه موسیقی ترکیه نیز یاد می‌کنند. او خوانندگان زیادی را به کشور ترکیه تقدیم کرده‌است.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Mar
3,244
9,323
193
اقیانوس بلاهت
وضعیت پروفایل
تحصیلات خود را در دبیرستان دخترانه ازمیر و دانشکده زراعت دانشگاه اژه، که به خواست پدرش وارد شد، به پایان رساند. سزن به همراه درس‌های موسیقی سنتی که از روشدو شارداغ گرفت، در کلاس‌هایی چون نقاشی و بازیگری نیز شرکت کرده.

سزن حیات هنری خود را در سال ۱۹۷۵ آغاز کرده و در کنار خوانندگی، بیش از ۴۰۰ ترانه ساخته‌است. سزن آکسو که صاحب ۸ صفحه ۴۵ دور، ۳ آلبوم سینگل و ۲۷ آلبوم می‌باشد، در نزدیک به ۱۵ آلبوم نیز به عنوان خواننده میهمان، جای گرفته‌است. از سوی دیگر، در نزدیک به ۴۰ آلبوم گلچین نیز به آثارش جای داده شده‌است.

در حالی که ترانه‌های سزن از طرف بیش از ۱۰۰ خواننده مختلف به صدا در می‌آید، کار تهیه‌کنندگی برای هنرمندان جوان را، که برای وی مهیج می‌باشد برعهده گرفته‌است. در آثار او، از عشق گرفته تا زندگی روزمره هر آنچه که به طبیعت انسان مربوط می‌باشد، به خصوص آثار امیدوار کننده، به چشم می‌خورد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Mar
3,244
9,323
193
اقیانوس بلاهت
وضعیت پروفایل
در سال ۲۰۰۶ شعرهای او در کتابی با نام "شعر اکسک " جمع‌آوری شد. سزن که در بیش از ۲۰ کشور، نزدیک به ۱۵۰۰ کنسرت برپا کرده، فعالیت‌های مختلفی با خواننده‌های خارجی و ترک انجام داده‌است. سزن از اطلاعات موسیقی دانانی که با آن‌ها کار کرده‌است، استفاده کرده، ولی اننو تونچ و آتیللا اوزدمیراوغلو، نقش بسیار مهمی در پیشرفت شغلی وی داشته‌اند. سزن آکسو سال ۲۰۰۲ طی سری کنسرتهای آسپندوس، افس و بروکسل، تحت عنوان "ترانه‌های ترکیه"، با گروه‌هایی که در ترکیه، آثاری در زبانهای دیگر اجرا می‌کنند، در یک صحنه جای گرفت. با گوران برگوویچ از بوسنی هر*ز گوین، هریس آلکسیو از یونان و ارکستر سمفونی متروپل هلند، کنسرتهای مشترکی برگزار نمود. از سوی دیگر آثار سزن آکسو از سوی خوانندگان مشهوری چون آلساندور سافییا تنور ایتالیایی و هاللی والانس خواننده مشهور استرالیایی، نیز به صدا درآورده شده‌است.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Mar
3,244
9,323
193
اقیانوس بلاهت
وضعیت پروفایل
سزن آکسو که فعالیت‌های مختلفی در رشته بازیگری نیز انجام داد، در سال ۱۹۷۸ که آلبوم "سرچه" را به بازار عرضه کرد، برای اولین بار در یک فیلم سینمایی، ایفای نقش کرد. در فیلم "مینیک سرچه " ساخته عاطف ییلماز، به همراه بولوت آراس، نقش اول را بر عهده گرفت. در سال ۱۹۸۱ به همراه عادیله ناشیت، شنر شن و آلتان اربولاک در موزیکال "سزن آکسو و کازینواش" و در سال ۱۹۸۶ درموزیکال " هزار سال قبل، هزار سال بعد" ایفای نقش کرد.

سزن آکسو به تمرینهای بازیگری خود، با انجام نمایشنامههای کوتاه در کنسرتهای «ساز یا جاز»، «سزن آکسو می‌سراید» و برنامه تلویزیونی «شوی سزن آکسو» ادامه داد. در سال ۱۹۹۰ سزن به همراه فرهان شنسوی در فیلم «تنهایی بزرگ» ساخته یاووز اوزکان در نقش اول بازی کرد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Mar
3,244
9,323
193
اقیانوس بلاهت
وضعیت پروفایل
زندگی شخصیویرایش
در سن جوانی با حسن یوسکتپه ازدواج کرد و این دو پس از مدت کوتاهی طلاق گرفتند. در ابتدای زندگی حرفه ای خود، وی با علی انجین اکسو ازدواج کرد که نام خانوادگی وی را به تصویب رساند و بعداً از آن استفاده کرد. در ۱۰ ژوئیه ۱۹۸۱، Sezen Aksu در حالی که فرزند خود را باردار بود با سینان آذر ازدواج کرد که ازدواج این دو در سال ۱۹۸۳ به طلاق منجر شد. ازدواج وی با روزنامه‌نگار احمد اوتلو در سال ۱۹۹۳ نیز کوتاه مدت بود و به طلاق خاتمه یافت.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا