تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

مصاحبه مصاحبه با هما پور اصفهانی

کاربر انجمن
کاربر انجمن
May
6
28
13
download (4).jpg
رمان های ارزشمند هما جون عبارتند از:

قرار نبود، توسکا ، جدال پرتمنا (سجاده و صلیب) ، رمان روزای بارونی، رمان تقاص(شام مهتاب)، افسونگر، ذهن خالی و رمان سیگار شکلاتی که قرار نبود ، سجاده و صلیب و ذهن خالی در انتشارات آراسپ و شام مهتاب در انتشارات شقایق به چاپ رسیده. و همین طور سیگار شکلاتی برای اولین بار در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سال ۱۳۹۵ رونمایی میشه و همچنین شاهکار های در حال تایپش شامل آلاچیق، استایل و هدف برتر هستش.
خب هما جونی ممنون میشم اول خودت رو معرفی کنی و یه توضیحی هم درباره ی زندگی شخصی و اخلاقات بدی:هما صفاری پور اصفهانی هستم ملقب به هما پور اصفهانی. متولد دوازده اسفند سال شصت و نه. کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی دارم. زندگی شخصیم چیز خاصی نداره جز اینکه همیشه تلاش کردم باعث افتخار مادر و برادر هام باشم. اخلاقم گاهی اوقات تند میشه و به همین دلیل اینجور وقتا سعی میکنم با کسی برخوردی نداشته باشم. از دل شکستن بیزارم و تمام تلاشم رو میکنم که کسی رو دلخور نکنم یا کاری نکنم که کسی فکر کنه از روی غرور بوده. با این وجود گاهی شده ک کسی از دستم دلخور بشه، بالاخره آدمیزاده گاهی پیش میاد ولی اعتراف میکنم هیچوقت عمدی نبوده. خیلی احساساتی هستم اما با این وجود منطقم بیشتر بر شخصیتم حاکمه تا احساسم…
download (5).jpg
تو یه جمله بگو چرا مینویسی؟
چون بهم آرامش میده
اسطورت تو نوشتن کیه؟
نویسنده ی مورد علاقه زیاد دارم …اما اسطوره…شاید سیمین دانشور

چه کسایی باعث پیشرفتت شدن؟
بیشتر از همه پشتکار خودم ، بعد از اون دوستام و خونوادم

اولین رمانی که نوشتی در چه سنی و چی بود ؟
در سن ۱۳ سالگی اولین رمان بلندم رو نوشتم که بهتره اسمش رو نگم?یه چیزی بود مخصوص همون سن که با یه اتفاق بد از روی سیستمم پاک شد. دومین رمان رو توی پونزده سالگی شروع کردم و هفده سالگی تموم کردم. رمان شام مهتاب که توسط نشر شقایق به چاپ رسیده
اولین باری که از انجمن بازدید کردی کی بود و چرا ؟و چه چیزی باعث شد تو انجمن عضو بشی؟
اوایل سال ۸۸ بود … دنبال یه رمان بودم ک دانلودش کنم. تو گوگل سرچ کردم و به اونجا رسیدم. وقتی دیدم چقدر رمان اونجا برای دانلود هست عضو سایت شدم و تصمیم گرفتم فعالیت کنم … کارایی مثل تایپ رمانهای چاپ شده. اون موقع هنوز تصمیم نگرفته بودم خودم هم کتابهام رو روی سایت بذارم
download (6).jpg
چی شد که تصمیم به انتشار رمانات گرفتی ؟
از اول تصمیم داشتم چاپ کنم کارامو، از همون سیزده سالگی ک اولین رمان بلندم رو نوشتم. نویسندگی رو دوس داشتم خیلی از معلم ها و دوستانم هم تشویقم میکردن ب اینکار …
تصمیم به اتشار رمان های دیگت هم داری؟
صد در صد … همشون توی نوبت چاپ هستن و قراردادهاشون بسته شده
به نظرت موفق ترین رمانت کدوم بوده ؟
موفق ترین از نظر جذب مخاطب تا الان قرار نبود بوده ولی موفق ترین از نظر خودم و نوع نگارش و سوژه همیشه آخرین کارم هست ک الان ذهن خالیه
نویسنده های مورد علاقت تو دنیای اجتماعی کیا هستن ؟
عاطفه منجزی ، پگاه رستمی ، الن (نویسنده مجازی) ، ژیلا (مجازی) ، بهاره حسنی ، زهرا اسدی ، مهناز صیدی، اینها عاشقانه نویسهایی هستن ک چشم بسته قبول دارم آثارشون رو
تا حالا شده با شخصیت رمان هات بخندی یا گریه کنی ؟
فکر میکردم نمیشه. ولی خیلی شده … موقعی ک آراد تصادف کرد حس و حال ویولت رو با اشک مینوشتم. موقع شیطنت های ترسا گاهی از ته دل میخندیدم. توی ذهن خالی صحنه کشته شدن ارنواز رو با حالتی نوشتم ک از زور اشک کیبورد رو نمیدیدم. من با شخصیتهام زندگی کردم…
کدوم شخصیت رمانت رو بیشتر از همه دوست داری ؟
نمیتونم انتخاب کنم چون همشون جزئی از خودم هستن اما با این وجود احساس نزدیکی بیشتری نسبت به ترسا دارم. عینا منعکس کننده خودمه
تا حالا شده از نوشتن خسته بشی و کم بیاری و نخوای دیگه بنویسی ؟
شده ک یه مدت نیاز پیدا کنم به استراحت ولی اینکه نخوام بنویسم هرگز. نوشتن برای من منبع آرامشه ننویسم حالم خوب نیست
دوست داری به جای کدوم شخصیت رمانات باشی؟
بین پولک رمان ذهن خالی و ترسای قرار نبود واقعا نمیتونم یکیشون رو انتخاب کنم
ژانر مورد علاقت چیه ؟ ژانری که بیشتر تو رمانات استفاده می کنی چی؟
عاشقانه-اجتماعی ژانریه ک خودم بیشتر استفاده میکنم. اما ژانر مورد علاقم جنایی-عاشقانه اس که خودم دوتا رمان با این ژانر نوشتم
نظرت درباره ی رمان های گروهی چیه ؟
در صورتی ک قلم نویسنده ها مشابه باشه خوبه، اما از اونجایی ک همیشه تفاوت سلیقه وجود داره و هر آن ممکنه یکیشون غیبش بزنه (مشکلی ک واسه خودم پیش اومد) زیاد موافقش نیستم
در رمان خوندن شهرت نویسنده واست مهمه یا محتوی داستان؟
ببین ممکنه یه نویسنده نو قلم کتابی رو بنویسه ک یه نویسنده کهنه کار همچین چیزی نتونه بنویسه! بالاخره هرچیزی از یه جایی شروع میشه، ولی من خودم به شخصه باید قلم یه نفر رو بشناسم تا آثارش رو بخونم. معمولا از اطرافیانم نظر سنجی میکنم و اگه کسی تایید بشه دیگه کاری ب نوقلم یا مشهور بودنش ندارم. حتما میخونم کارشو
سوژه های رمانات چطوری به ذهنت میرسه ؟ از جایی الگو میگیری یا همشون ساخته ی ذهن خودتن؟
همش ساخته ذهن خودم هستم … البته کلیات رمانهام جزئیات رو از حوادث دور و برم گاهی الهام میگیرم
وقتی میبینی این همه خواننده عاشق رماناتن و نقدای مثبت می کنن چه حسی پیدا می کنی؟
بیشتر از اینکه خوشحال بشم به این فکر میکنم ک مسئولیتم سنگین تره. هرچیزی نمیتونم بنویسم و باید حواسم باشه چیزی رو ب غلط رواج ندم. علاوه بر اون باید پیشرفت کنم و خودم رو بهتر بکنم تا جواب محبتهاشون رو داده باشم.
درباره ی کسایی که نقدای منفی می کنن و رمانات رو دوست ندارن چطور؟
بعضی ها با دلیل میگن ک چرا از رمانهام خوششون نمیاد این باعث پیشرفتم میشه و سعی میکنم به شکل سازنده از نقدشون استفاده کنم. اما بعضی ها فقط توهین میکنن و حالت حرف زدنشون شبیه غرض ورزیه به این افراد توجهی نمیکنم اصولا. چون از خود من خوششون نمیاد نه از نوشته هام
وقتی کاربر ویژه شدی چه احساسی داشتی ؟
حس خوبی بود، یه قدم به سمت بالا رفته بودم … اصولا هر پیشرفتی هرچند کوچیک منو خوشحال میونه
وقتی رمانی رو شروع می کنی اصولا قبل از تایپیک زدن میدی کسی از خانوادت یا دوستات بخونن؟
نه … اولا ک من رمان رو از زدن تاپیک شروع میکنم و از قبل آماده ندارم به استثنای یکی دوبار … دوما خونواده من بسیار بسیار درگیر و پر مشغله هستن و خیلی وقت مطالعه ندارن. ولی دوستای صمیمیم پا ب پام کتابهام رو میخونن و بهم انرژی میدن
حست وقتی اولین رمانی که ازت چاپ شده بود رو دستت گرفتی چی بود ؟
اصلا قابل توصیف نیس! تنها چیزی ک میتونم بگم اینه ک پرواز بدون بال رو تجربه کردم … به خصوص ک مادرم هم کنارم ایستاده بود و واقعا میتونستم از نگاه پر از اشکش بخونم که ازم راضیه.
تو دوران مدرسه هم انشات خوب بود ؟اصلا به این زنگ علاقه داشتی؟
مسلما درس مورد علاقم انشا بود و هیچ وقت نمرم کمتر از بیست نشد. تنها کسی بودم ک به خواسته معلم موظف بودم همیشه و اولین نفر انشام رو بخونم. بقیه رو از روی دفتر شانسی صدا میزدن?
download (7).jpg
به نظرت رمانات بیشتر بدرد کدوم رده ی سنی میخورن ؟
۱۸ تا ۳۵ سال
نقدی که خودت از نوشته هات می کنی چیه؟
خیلی زیاده?باید مطالعه م رو بیشتر بکنم، هر چی پربارتر باشم میتونم مطالب مفیدتری بنویسم و خیلی وقتا شده حتی دید یک نفر رو نسبت ب مسائل اطرافش باز تر بکنم.
رمان های ادبی رو بیشتر میپسندی یا محاوره ای ؟
هر دو … برام فرقی نداره.
اسم چند تا از رمان هایی که تو انجمن خوندی و از خوندش پشیمون نشدی ؟
زیتون ، شاه شطرنج ، بانوی قصه ، پانتی بنتی ، نبض تپنده ، زهر تاوان
رمان های چاپی که از خوندنشون پشیمون نشدی چی ؟
در چشم من طلوع کن ، واژه مکرر عشق ، همخونه ، در پس نقاب ، جایی که قلب آنجاست ، ایلگار دخترم ، بخت سپید زمستان ، راز نیاز … خیلیه !!
تا کی به نوشتن ادامه میدی ؟
تا وقتی که زنده ام !
به عنوان یه نویسنده چه انتظاری از خواننده ها داری ؟
من سعی میکنم هیچوقت از کسی انتظاری نداشته باشم اینجوری راحت تر میشه زندگی کرد. ولی خیلی دوست دارم ک همیشه همراهم باشن و با نقدای سازندشون توی بهتر شدنم کمکم کنن
یه توصیه واسه نویسنده های تازه قلم ؟
مطالعه شون رو ببرن بالا و هیچوقت هم از خودشون توقع نداشته باشن ک توی همون کتابهای اول و دوم ب همه چیزی ک میخوان برسن. نویسندگی نیاز ب تجربه داره و تجربه با زیاد نوشتن ب دست میاد
حرف یا پیامی واسه بچه ها سایت ؟
هیچ وقت فراموششون نمی کنم و همیشه جاشون وسط قلبمه

جا داره همین جا از همای عزیزم تشکر ویژه ای کنم چون علاوه بر این که وقتشو در اختیارم گذاشت به سوالاتم با مهربونی جواب داد و ثابت کرد حتی در درجات بالا هم میشه با دیگران بدون غرور و با مهربونی جواب داد منم از طرف همه ی طرفداراش بهش میگم همیشه برای ما اسطورست چه تو نوشتن و چه تو اخلاق و همیشه در قلبمون جایگاه ویژه ای داره
images.jpg

منبع: مجله سبز

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا