تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

مصاحبه [ گفتگو با م . صالحی | نویسنده ] کافه نویسندگان

• شروع کننده موضوع نـازلـی
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 726
  • پاسخ ها 0
وضعیت
موضوع بسته شده است.
مدیریـت کل سایـت
عضو کادر مدیریت
مدیریت کل سایت
Aug
6,408
12,149
219
هوالمحبوب

با عرض سلام و ادب خدمت شما کاربران گرامی

این هفته درخدمت @م . صالحی عزیز هستیم

در ادامه به سوالات میپردازیم:

_در ابتدا مختصری از خودتان بگویید ؟
منیره صالحی هستم با نام نویسندگی م.صالحی .متولد مرداد ماه سال 1369. متولد و ساکن یزد.

_تا کنون از شما کتاب هم چاپ شده ؟
بله کتاب شیران ایران که کافه نویسندگان تاریخی کوتاه برای نوجوان هست و به تاریخ تاسیس سلسله ی اشکانی اشاره دارد. و رمانی به نام در میان تنهایی هم در دست چاپ دارم.

_چه طور نویسنده شدید؟
نویسندگی من برمی گرده به دوران مدرسه. با نمایشنامه نویسی شروع شد وقتی برای نمایش های دهه ی فجر خودم تصمیم گرفتم بنویسم. نمایشنامه ی موفقی نوشتم که چند سال پیاپی در سطح مدارس استان اجرا شد و جایزه گرفت. و توی دوران دبیرستان با تشویق یکی از دوستانم به رمان نویسی رو آوردم. یادمه اولین رمانم را در کلاس عربی سال دوم دبیرستان شروع کردم.

_برای چه می نویسید؟
جز علاقه و عشق به نوشتن چیزی نمی تونه باشه. نوشتن خط قرمز من. اگر یه روزی نوشتن رو از من بگیرن فکر می کنم دنیای من هم تموم می شه.

_شیوه کارتان به چه شکل است؟ هر روز می نویسید یا منتظر الهام می مانید؟
هر روز می نویسم حتی در حد چند خط، یا حتی در حد نوشتن پیرنگ یک ایده که به ذهنم می آید.

_آیا آثار خود را نقد می کنید؟شخصیت های داستان نتان را چطور؟
رمان هایم را گاها بارها بازبینی می کنم و اصلاح یا ترمیم می کنم و شاید گاهی هم نقد. ولی همیشه نه. شخصیت های داستانم هم همینطور. گاهی برای یک شخصیت مدتها تحقیق می کنم یا در را*بطه با آنها با دیگران صحبت می کنم و نظرشان را می پرسم.

_نام داستان یا رمان را چه زمانی و چگونه انتخاب می کنید؟
همیشه دنبال نام های جدید و کمی عجیب هستم. گاهی با الهام از یک شعر، جابه جا کردن کلمات. در کنار هم گذاشتن لغات این کار را انجام می دهم.

_آیا در داستان موقعیتی را تشریح کرده اید که تجربه درستی از آن نداشته باشید؟
همیشه موقعیت ها را نمی شود تجربه کرد. آره گاهی مکان و زمانی را سعی می کنم با اطلاعاتی که از دیگران و منابع موثقی که به دست میارم تشریح کنم. البته هنوز توی این زمینه خیلی ضعیفم و باید روی این موضوع بیشتر کار کنم.

_آیا نویسنده به الهام هم نیازمند است؟
الهام چیز عجیبی نیست به نظرم، گاهی یک حرف یک حرکت یک اتفاق کوچک می تواند الهام بزرگی برای داستان باشد. اما به نظرم همیشه نیاز به الهام نیست فقط کافی است نویسنده برای نوشتن اراده کند و موضوعی را انتخاب کند.

_شیوه شما برای تبدیل یک شخصیت واقعی به یک شخصیت داستانی چگونه است؟
سعی می کنم آن شخصیت را با کمی تغییرات که لازمه ی داستان باشد در دل داستان بگنجانم. اما گاهی یک شخصیت را چند تکه می کنم. و دقیقا یک بار یک شخصیت واقعی را به سه شخصیت مجزا تقسیم کردم و با هر بعد از شخصیتش یک شخص برای داستانم ساختم. فکر می کنم کار جالبی از آب درآمده باشد.

_در اشخاص داستان های شما، کدام شخصیت برگرفته ای شخصیت خودتان است؟
شخصیت خاصی که از برگرفته از شخصیت خودم باشد هنوز نساخته ام اما گاهی بعضی از ویژگی های اخلاقی خودم را روی یک شخصیت بولد می کنم.

_از کدام نویسنده ایرانی یا غیر ایرانی متاثر بوده اید؟
میشه گفت برای شروع کارهایم از اقای مودب پور تاثیر گرفتم. اما بعدا سعی کردم شیوه ی خودم را داشته باشم اما تا چه حد موفق بودم نمی دونم.

_در حال حاضر چه می نویسید؟
فقط رمان و داستان کودک.

_حرفی برای نویسندگان تازه کار ندارید؟
فقط تمرین و تکرار در نوشتن و مطالعه.

_در صورتی که پیشنهاد یا انتقادی در جهت پیشرفت انجمن کافه نویسندگان دارید، به دیده ی منت میپذیریم.

همه چیز عالیست و حرفی نیست جز تشکر از کادر خوب انجمن.

و سخن پایانی:

به امید موفقیت روزافزون نویسنده های پرتلاش .و به امید اینکه روزی سرانه ی مطالعه ی کشورمان در جایگاه واقعی خودش قرار بگیرد.

موفق باشید.

????
بسیار متشکرم از اینکه وقتتون رو در اختیار ما گذاشتید
براتون آرزوی موفقیت روز افزون دارم.

و تشکر فراوان از نگاه شما کاربران گرانقدر.
دانلود رمان های م.صالحی

آخرین ویرایش توسط مدیر:
وضعیت
موضوع بسته شده است.

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا