تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

نقد و بررسی داستانک دیوار کسرا | منتقد ارغنون

• شروع کننده موضوع ساعت دار
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 125
  • پاسخ ها 2
وضعیت
موضوع بسته شده است.
سرپرست بخش ادبیات + مدیر تالار نقد و کافه ژورنال
عضو کادر مدیریت
سرپرست بخش
مدیر رسـمی تالار
نویسنده رسمی
کاریکلماتوریست‌
شاعر انجمن
مدرس انجمن
سـر‌دبیر انجمن
تیم تگ
منتقد انجمن
مشاور انجمن
ژورنالیست انجمن
گوینده انجمن
مقام‌دار آزمایشی
برترین‌ مقام‌دار سال
Apr
1,669
7,430
148
14
وضعیت پروفایل
نمی‌تونی من رو نبینی

به نام خالق هفت‌تیر و قلم

picsart_23-11-05_23-45-43-705_1cza_3cta.jpg

نقد و بررسی داستانک دیوار کسرا

نویسنده:
@آیسان

منتقد:
@ارغنونِ خاک بر سر

داستانک دیوار کسرا

اگر هیچ منتقدی نداشته باشی، احتمالا به هیچ موفقیتی نخواهی رسید.
مالکوم ایکس

♡مدیریت تالار ادبیات♡

آخرین ویرایش توسط مدیر:
▪️سردبیر روزنامه ربلز▪️
نویسنده
شاعر انجمن
برترین‌ مقام‌دار سال
Nov
883
7,061
118
« لـبِ شَط »
وضعیت پروفایل
[وضعیت خاصی ندارم.]
با عرض درود.

نام داستانک:
نام اثر دیوار کسرا بود، ترکیب جدید و نویی بود که از دو واژه دیوار + کسرا تشکیل شده بود، هرچند که واژه‌ی دیوار کلیشه‌ایست. در وهله اول به نظر مفهوم جالبی داشت و باعث میشد مخاطب به خوندن اثر تشویق بشه، اما از لحاظ ارتباط، ارتباط دیوار کسرا با داستان مگر با چشم‌های تیزبین (احتمالا منظور نویسنده از دیوار، دیوار فرضی کشیده شده میان کسرا و دنیای پیرامونش بوده است. ) قابل رویت نبود. نام اثر شما می‌توانست بهتر باشد و با ایده کلی داستان ( برگشت به زندگی پس از یک شکست بزرگ) ارتباط بهتری داشته باشد.

مقدمه:
مقدمه بسیار کوتاه بود و بااینکه احساس خوبی به خواننده منتقل می‌کرد و ارتباط بالاتری نسبت به رکن پیشین (نام اثر) با ایده داشت، می‌توانست بلندتر و آرایش بهتری ( از لحاظ چینش واژگان) داشته باشد.

جلد:
جلد اثر، مردی تنها را نشان می‌داد که مطابقت خوبی با شخصیت اصلی داستان یعنی کسرا داشت، طراح و نویسنده در بحث جلد خوب عمل کرده بودند.

ساختمان داستانک از لحاظ زاویه‌ی دید، واژگان و نوع نگارش:
زاویه دید اثر اول شخص مفرد (برادر کسرا) بود که برای ژانر اجتماعی، انتخاب درستی به شمار می‌آید، اما بهتر بود شما (راویِ داستان) به جز شرح وقایع، کمی از زندگی کسرا را در داستان نمایش می‌دادید تا مخاطب به‌طوری واقعی‌تر وقایع را لم*س کند (که البته سبک‌های متفاوتی برای نوشتن وجود دارد و طبق سلیقه‌ی نویسنده، این مورد اختیاری‌ست.). تبریک می‌گویم، دایره واژگانی شما خوب بود و نمایان‌گر قلم پرتوان شما لیکن نوع نگارشتان مخاطب را جذب نمی‌کرد، تکه‌تکه بود و مانند داروی خواب‌آوری می‌مانست که بیش از ایجاد روحیه در مخاطب (باتوجه به ایده و ژانر داستان) آدم را به خواب دعوت می‌کرد. درکل شما ایده‌ی خوبی داشتید اما در اجرای آن چنان موفق عمل نکردید.

شخصیت پردازی:
شخصیت پردازی ضعیف بود، این‌طور بود که ما می‌دانستیم کسرا وضعیت روحی بدی دارد و این برخلاف شخصیت شاد او در گذشته است، اما نویسنده در شرح آن شخصیت و شخصیت کنونی( بطور مثال می‌توانستید با فلاش بک‌هایی از گذشته، شخصیت او را در خاطره‌ای خانوادگی نمایش بدهید.) مخاطب را ناکام گذاشته بود.

دیالوگ‌ها:
دیالوگ‌ها بسیار کم بودند و فقط در شرح شخصیت پدر خانواده که شخصی قاطع و دلسوز بود موثر واقع شدند.

علائم نگارشی:
متاسفانه علی‌رغم بعضی نقاط قوت داستانک شما، در بخش علائم نگارشی عملکرد ضعیفی داشتید. لطفا علائم نگارشی و نیم‌فاصله‌هایی مثل ای و می چسبان را رعایت کنید تا اثری با نگارش زیباتر داشته باشید.

امیدوارم از نقد بنده استفاده کنید و سعی کنید خلاق‌تر باشید و از جملات افراد دیگر کمتر استفاده کنید نویسنده عزیز❤️

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Oct
142
580
93
سلام و عرض احترام خدمت منتقد محترم
چند نکته رو ضروری دونستم که خدمت منتقد محترم عرض کنم

نام اثر :
اگر بخواهیم به اسامی تک به تک نگاه کنیم خب قطعا همه نام ها کلیشه ای میشه درصورتی که ما نام ها رو باهم ترکیب میکنیم که از همین حالت خارج بشه.
نکته بعدی اینکه دیوار کسرا توی قصه نام برده شده بود و به راحتی مخاطب متوجه علت نامگذاری میشد و همین دیواری که کشید باعث شد شخصیت به خودش بیاید
و بسیارسپاسگرارم از توجه شما اما ....

در ارتباط با مقدمه اصلاح خواهد شد

در ارتباط با شخصیت پردازی
در حقیقت ماهیت داستانک اینکه نویسنده با کوتاهترین داستان مقصود را به مخاطب برساند به همین دلیل پس فضا سازی ، شخصیت سازی و وقایع محدودتر خواهند بود اگر اینطور نبود پس تفاوت داستانک با داستان کوتاه چیست ؟
و اینکه اصلا قصد ما نشان دادن گذشته کسرا نبود بلکه اتفاقی که برایش افتاده بود و نوع عملکرد او مقصود بود

در ارتباط با دیالوگ
در سری قبل که بنده چند داستانک نوشته بودم متاسفانه منتقد ها این انتقاد را داشتند که در داستانک یا داستان باید راوی گونه باشد و دیالوگ محدود باشد و من آن را عملی کردم و در حقیقت الان برایم جای سوال است که واقعا دیالوگ بلاخره باید به چه نحو باشد لذا اینکه دیالوگ فراوان برای رمان است.

در ارتباط با علائم نگارشی حتما رعایت خواهد شد

و در ارتباط با جمله آخر متن خدمتتان عرض کنم این جمله را من هم در سیکلت اجتماعی دیدم و استفاده کردم متاسفانه نام نویسنده را پیدا نکردم که نقل قول کنم
لذا اینکه فکر نمیکنم استفاده از یک متن کوتاه زیبا ایرادی داشته باشه

در نهایت سپاسگزارم از شما منتقد عزیز و تیم نقد محترم بابت زحماتتون
@آیناز تابش
@ارغنونِ خاک بر سر

آخرین ویرایش توسط مدیر:
وضعیت
موضوع بسته شده است.

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا