انجمن رمان نویسی | کافه نویسندگان

به انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان خوش آمدید!

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید.

نقد و بررسی داستانک گل نرگس| کتایون کاربر انجمن کافه نویسندگان

وضعیت
موضوع بسته شده است.

shadab

کاربر انجمن
کاربر انجمن
امتیاز واکنش
1,606
وضعیت پروفایل
کیستم؟ یک تکه تنهایی...
•|• بسم الله الرحمن الرحیم •|•
باعرض سلام.
باتشکر از نقد پذیری شما نویسنده‌ی عزیز.
لازم به ذکر است که:
√ پس از نقد، روی داستانک شما نظارت خواهد شد و در صورت عدم توجه به حرف‌ها و راهنمایی‌های منتقد، با درخواست‌های نقد بعدی شما، موافقت نخواهد شد!
√ نقدها در کمال انصاف بوده و منتقد فرد وارد به مباحث ادبی‌ست؛ و از بابت صحت نقد و راهنمایی ِ منتقد، نگرانی‌ نداشته باشید.
√ نقدپذیر باشید و در برابر نقد خود، جبهه نگیرید. چرا که تمام تلـاش ما در جهت پیشرفت نویسنده‌هاست.
√ از ارسال پست اسپم، تشکر و... خودداری کنید.

لینک داستانک:

آخرین ویرایش توسط مدیر:
???داستانک???

?نقد شروع داستانک(OPENING) :
در شروع داستان با یک شعر روبرو هستیم که مقصود آن دلتنگی از فراق یار و پابرجاماندن عشق آن فرد را بیان می کند که با کل موضوع داستانک هم خوانی دارد
اما ژانر انتخاب شده برای اثر بهتر بود از ژانر اجتماعی وتراژدی به جای درام که ملموس تر و بهتر توصیف می کند استفاده کنند.

?نقد نام داستانک :
نام داستانک به اسم «گل نرگس »انتخاب شده است که یه جورایی به عنوان نماد یا سمبل در این اثر بیان شده است ولی اسم بهتری هم می توانستند که با موضوع داستان هم خوانی بیشتری داشته باشد انتخاب کنند.

?نقد جلد داستانک:
در جلد گل های نرگس را به تصویر می کشد که با متناسب با اسم داستانک هست ولی ساده بود ومعنی و مفهوم خاصی درباره زندگی این داستانک گنجانده نشده بود

?نقد از نظر علائم نگارشی :

1.علائم نگارشی در وضعیت مطلوبی قرار دارد اما انتظار می رود بهتر رعایت شود
مثال:
?می‌گفتم مگر گل نرگس چه کم از شقایق دارد!
می‌گفتم: (مگر گل نرگس چه کم از شقایق دارد!)
?همانند تو که تمام وقت چشمانت پی من بود(؛) چشمانش دنبال من نمی‌گشت.
2.در برخی جملات خوانش آن سخت بود
?وقتی( بچه داری) که بشوی تبدیل می‌شوی به یک فرهنگ لغت سیار! . بچه دار کلمه بهتری هست
?ها دیدی خندیدی و خندیدی!
تکرار در این جمله کیفیت خوانش را پایین آورده
?انگار خنجری وارد قلبم می‌شود و این بار واقعا نمی‌توانم درد را در خودم خفه کنم و آخی که به هوا می‌رود!
کلمه آخ در جملات ادبی نامتوازن هست بهتر است از کلمه بهتری استفاده شود
3. اشتباه تایپی
▪️از (پس) من بچه‌های دیگر را نظاره می‌کرد.
▪️(جانه) بابا؟
4. نیم فاصله:
میخندد (می‌خندد)
بی‌چاره (بیچاره)

?نقد کشمکش داستان (CONFLICT) :
در کل داستانک ما با دو گره داستانی مواجه می شویم
1. چگونگی از دنیا رفتن مادر خانواده
2.چرایی بی هوش شدن پدر خانواده
تا اینجای داستانک که 5 پارت از آن را نویسنده نگارش کرده اند از لحاظ کشمکش داستانی در وضعیت ضعیفی قرار دارد و بهتر هست که گره های داستانی بیشتری را به اثر خود اضافه کند تا مخاطب بیشتر به خواندن اثر ترغیب شود.

?نقد فضا سازی(Setting) :
داستانک فضای محدودی دارد که نباید توصیفات بیش از حد او را از قالب داستانک خارج کند در این امر نویسنده فضا سازی زیاد و اضافه ای را در داستانک نوشته اند مثل اینکه مخاطب بداند شخصیت داستان در کجا قرار دارد اکتفا می کند و نیاز نداریم به اینکه بدانیم کابینت ها چه رنگی هست یا موزاییک های آشپز خانه چگونه است و این فضاسازی ها زیاد هست.

?نقد شخصیت پردازی(CHARACTERIZATION) :
شخصیت اصلی داستان مردی هست که علاوه بر نقش پدری خود باید نقش مادری را هم برای فرزند خود ایفا کند تا کمتر آن فرزند کمبود مادر را احساس کند ولی در بعضی مواقع نمی داند کدام نقش را ایفا کند که باعث مشکلاتی میشود
و شخصیت دوم داستانک دختری به نام نرگس که نویسنده از کودکی تا جوانی او را در داستان گنجانده است و دختری روزگار آرام آرام واقعیت تلخ نبود مادر را برای او راحتر کرده است.
در داستان اسم مادر داستان و همچنین دختر داستان نرگس هست در حالی که در داستان گفته شده است بعد از تولد دختر مادر هنوز زنده بوده پس بهتر هست در انتخاب اسم نویسنده دقت کند.

?نقد دیالوگ(DIALOGUE) :
برای داستانک که فضای وسیعی در آن وجود ندارد و باید دیالوگ ها کوتاه و در عین حال کافی و مناسب باشد ولی در داستانک دیالوگ ها بلند و زیاد بود.
بهتر است که نویسنده دیالوگ ها را کوتاه تر کند تا اثر از قالب داستانک خارج نشود.

?نقد زاویه ی دید (POINT OF View) :
زاویه دید اول شخص بود و از زبان مردی بود که با مع*شوق از دنیا رفته خود درباره دختر شان که حال برای او هم مادر بود و هم پدر دلجویی و درد و دل می کرد
و همچنین تغییر در زاویه دید وجود نداشت که خود یک امتیاز مثبت بود

?نکات کلیدی برای نویسنده ?
1. دقت بیشتر در رعایت علائم نگارشی
2. اضافه کردن گره های داستانی بیشتر به داستانک
3. کوتاه کردن دیالوگ ها و همچنین فضا سازی

منتقد: @shadab

نویسنده: @KaTaYun

ممنون از نقد پذیریتون??​

آخرین ویرایش توسط مدیر:
وضعیت
موضوع بسته شده است.

چه کسی این موضوع را خوانده است (مجموع: 0) دیدن جزئیات