تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

May
13,949
20,889
238
Shz
وضعیت پروفایل
خودت شاید نمی‌دانی چه کردی با دلم اما، دل یک ادم سرسخت را بردی خدا قوت!
قبیله ی توارِگ، سربند تانگلماست

قبیله ی «توارِگ» «Tuareg» تنها قبیله ای هست که در آن مردها به جای زن ها از روپوش و نقاب بهره گیری میکنند. این روپوش که «تانگلماست» «Tangelmust» نام دارد در واقع یک سربند آبی رنگ هست که تا هشت متر نیز طول دارد و در سر و صورت پیچیده میشود. این سربند برخلاف شکل ظاهری خود با سربند مسلمانان کاملاً تفاوت داشته و اگر چه از آن برای محافظت در برابر آفتاب و طوفان شن بهره گیری می‌شود بلکه مردان قبیله در شب نیز آن را بر سر دارند، و حتی در حین غذا خو*ردن. مردان صورت خود را نیز با همین سرپوش در برابر افراد غریبه و زنان می پوشانند در حالی‌که زنان اجباری برای پوشاندن صورت خود در این مورد ندارند.

1419893469-irannaz-com.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:
May
13,949
20,889
238
Shz
وضعیت پروفایل
قبیله ی داسانِچ، زیورآلاتی بازیافتی

باید بگوییم که فرهنگ چیز اثبات و تغییر ناپذیری نیست و جوامع گوناگون همواره عناصر و سنت های جدیدی را به فرهنگ خود اضافه می‌کنند. برای مثال قبیله ی «داسانِچ» «Dassanech» در دره ی اومو در اتیوپی و در مرز کنیا از انواع زباله ها و به خصوص در بطری بعنوان زیورآلات بهره گیری می‌شود. زنان قبیله این درهای بطری را به سربندهای پرسرو صدا و جذاب تبدیل می‌کنند. بعضی دیگر از زنان نیز از ساعتهای شکسته و بدلیجات بهره گیری می‌کنند تا به چشم آمده و جلب دقت کنند. بدین ترتیب شانس ازدواج کردن آنها افزایش پیدا خواهد کرد.

1740810632-irannaz-com.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:
May
13,949
20,889
238
Shz
وضعیت پروفایل
قبیله ی بودی، مراسم نمایش چاقی کائل

هر سال در ماه ژوئن یا جولای در دره ی اومو در اتیوپی که با سال اخیر قمری قبیله ی «بودی» «Bodi» به نام «کائل» «Ka’el»مصادف هست یک مراسم خاص برگزار می‌شود. در ماه های منتهی به سال اخیر بعضی از مردان قبیله به مدت چند ماه در قرنطینه به سر برده و برای چاق شدن مخلوطی از شیر و خون گاو می‌نوشند تا شکمشان باد کرده و به شدن چاق شوند. سپس هر قبیله مرد ازدواج نکرده ای را بعنوان نماینده ی خود در مسابقه ی چاق ترین مرد شرکت می‌دهد و بدین ترتیب کسی که برنده شود افتخار زیادی کسب کرده و میتواند همسر خوبی برای خود گزینه نماید. دیدنی اینکه بعد از به اتمام رسیدن این جشنواره مردان چاق شده در عرض چند هفته به شرایط پیش از چاق شدن برمی گردند و وزنشان کاهش پیدا می‌کند.

1951977831-irannaz-com.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:
May
13,949
20,889
238
Shz
وضعیت پروفایل
قبیله ی مورسی، صفحات داخل ل*ب

صفحات گرد داخل ل*ب ها که به انها «Dhebi a Tugion» گفته می‌شود توسط زنان قبیله ی مورسی در نزدیکی منطقه ی «جینکا» در دره ی «اومو» در اتیوپی مورد بهره گیری قرار میگیرد. این قبیله یکی از معدود قبیله ها در شرق آفریقاست که هنوز این سنت قدیمی را ادامه میدهند. اما باستان شناسان صفحاتی را در این منطقه پیدا کرده اند که بیش از ۳۰ سال پیش مورد بهره گیری قرار گرفته اند. به گفته ی پزشک جروم لوییس از کالج لندن:” از این صفحات بعنوان یک وسیله ی زیبایی بهره گیری می‌شود. همین طور این صفحات روشی منحصر به فرد برای متمایز کردن فرد از دیگران محسوب میشود”.

بعد از سوراخ کردن ل*ب پایین با یک میخ چوبی هر چند وقت یکبار میخ چوبی بزرگ تری جایگزین میخ قبلی میشود تا اینکه سوراخ ل*ب به اندازه ی کافی باز شده و یک صفحه ی سرامیکی نعلبکی شکل در داخل آن قرار میگیرد که با گذشت زمان باعث بازتر شدن ل*ب خواهد شد. ممکن هست شعاع این صفحات به ۲۰ سانتیمتر نیز برسد.

1440992515-irannaz-com.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:
May
13,949
20,889
238
Shz
وضعیت پروفایل
قیمت گذاشتن روی عروس

Lobola یک مراسم جنجالی و قدیمی در آمریکای جنوبی است که طی آن خانواده های عروس و داماد در مورد قیمت پرداختی برای عروس با یکدیگر مذاکره می کنند. تمامی این مذاکرات باید بصورت نوشتاری و نه شخصی یا با تلفن صورت گیرد. دو خانواده تا زمان اتمام مذاکرات اجازه صحبت با یکدیگر را ندارند.

4-Spitting-your-blessings.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:
May
13,949
20,889
238
Shz
وضعیت پروفایل
مرد حجاب می پوشد

Ahaggaren Tuaregs در الجزیره جزیی از گروه بزرگ Tuaregs بربری زبان به حساب می آیند. در فرهنگ این قبیله مردها همیشه روی سرشان حجاب دارند ولی در هنگام سفر یا در کنار خانواده خود می توانند حجابشان را بر دارند.

7-Women-have-their-own-houses.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:
May
13,949
20,889
238
Shz
وضعیت پروفایل
زنان نمی توانند برای فوت افراد مسن عزاداری کنند

در جنوب غرب کنگو، قبیله Suku برای اجداد و افراد مسن خود احترام خاصی قایل می شوند؛ زمانی که افراد مسن بمیرند مراسم خاصی در جنگل برگزار می شود. در طول مراسم پیشکش ها و هدایایی آورده می شود ولی زنان و افراد غریبه حق شرکت در این مراسم را ندارند.

9-Sons-are-raised-by-their-uncles.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:
May
13,949
20,889
238
Shz
وضعیت پروفایل
پسرها توسط دایی هایشان بزرگ می شوند

در قبیله Northern Angolan Songo، زمانیکه پسر به 5 یا 6 سالگی رسید به خانه دایی و یا اقوام مادری خود فرستاده می شود تا در آنجا بزرگ شوند. زیرا از این طریق رییس قبیله پدر پسر می تواند بواسطه ارتباط ازدواجی و خونی برقرار شده موقعیت بالایی در قبیله مادری پسر نیز پیدا کند.

10-Wealth-is-measured-by-cows.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا