تازه چه خبر

خوش آمدید به انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان انجمن رمان نویسی | کافه نویسندگان

برای دسترسی به تمام امکانات انجمن و مشاهده تمامی رمان ها ثبت نام کنید

همگانی نشست کتابخوانی | کوچکترین چیزها را می‌دیدم از ریموند کارور

• شروع کننده موضوع TELMA
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 569
  • پاسخ ها 27

ساعت برگزاری نشست دوم

• شنبه، ساعت ۱۹

رای: 6 46.2%
  • یکشنبه ساعت ۱۷

رای: 1 7.7%
  • دوشنبه ساعت ۹

رای: 4 30.8%
  • سه شنبه ساعت ۱۸

رای: 2 15.4%

• مجموع رای دهندگان
    13
  • نظرسنجی بسته .

TELMA

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
24,731
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
سلام بچه‌ها شبتون بخیر?
امیدوارم حالتون خوب باشه
آنچنان نشست هماهنگ و آنلاینی از جلسه قبل نبود و راضی نبودم. وقتی برای یه کار همگانی اعلام امادگی می‌کنیم و مهم‌تر از اون نظرسنجی هم جواب می‌دیم باید حداقل برای ساعتی که خودمون گفتیم حاضر بشیم.
نشست دوم ما داستان کوچیکترین چیزها را می‌دیدم از ریموند کارور هست.
ریمورد کارور شاعر و یکی از برترین داستان‌ کوتاه نویسان هستش و نویسنده مطرح قرن بیستم بوده.
مطمعنم از خوندن این داستان هم لذ*ت می‌برید?
فایلش رو می‌فرستم، بهم بگید هرکسی که مشتاق بود این داستان رو با من بخونه.
اگه چند نفر بودید که میگم شما بخونید و تحلیلش با من باشه?❤
نظرسنحی شرکت کنید، فردا شب لینک دانلود رو میزارم.?

آخرین ویرایش:

TELMA

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
24,731
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
فایل ترجمه کوچک‌ترین چیزها را می‌دیدم:
کلیک

برگزاری نشست:
امشب ساعت ۱۹

لطفاً فراموش نکنید❤?

پیوست ها

• 3_ترجمه_داستان_کوچکترین_چیز_ها_را_میدیدم_ریموند_کارور_شادی_شریفیان.pdf
    372.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

TELMA

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
24,731
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
سلام عزیزان
امیدوارم امشب حداکثرتون بیاید برای نشست
من کامل خوندم ولی یکی از دوستان هم لطف کردن و نصفش رو خوندن، چون من وسط داستان مکث کردم برا تحلیل و مثال و... حتما ویس دوستمون هم گوش بدید تا بهتر متوجه روند داستان بشید
??

آخرین ویرایش توسط مدیر:

TELMA

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
24,731
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨

صفحه اول که دوستمون لطف کردن و خوندن❤
منتظر نظراتتون هستم
آنلاینم تا صحبت کنیم دربارش

آخرین ویرایش توسط مدیر:

هـور

مدیریـت کل سایـت
عضو کادر مدیریت
مدیریت کل سایت
امتیاز واکنش
12,837
سلام به همه
مرسی تلما جانم
وویس رو گوش دادم
اولین چیزی که به ذهنم اومد در پایان داستان، اختلاف بین نانسی و کلیف بود
و تنهایی هر سه فردی که تو داستان اسمشون اومد
اشاره داره به تنها بودن آدما تو زندگی امروزی
نرده ها
م.ش.ر.و.ب.خوری
ازدواج مجدد
خواب بودن خانواده ی سام و همسر نانسی و هم صحبتی این دو نفر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

TELMA

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
24,731
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
سلام به همه
مرسی تلما جانم
وویس رو گوش دادم
اولین چیزی که به ذهنم اومد در پایان داستان، اختلاف بین نانسی و کلیف بود
و تنهایی هر سه فردی که تو داستان اسمشون اومد
اشاره داره به تنها بودن آدما تو زندگی امروزی
نرده ها
م.ش.ر.و.ب.خوری
ازدواج مجدد
خواب بودن خانواده ی سام و همسر نانسی و هم صحبتی این دو نفر
دقیقاً همینه
عالی گفتی، اختلافی که هیچ کدوم هم تلاشی برای ترمیم کردنش نمی‌کنن
انگار داره زندگی امروزی رو میگه، همسایه‌هایی که شاید دیگه اصلا همدیگه رو نشناسن
وقتی داره سام از حلزونا میگه، نانسی داره به یه چیز دیگه فکر میکنه و بحث رو میکشه طرف خانواده سام یعنی اصلا اهمیت نمیده

آخرین ویرایش توسط مدیر:

هـور

مدیریـت کل سایـت
عضو کادر مدیریت
مدیریت کل سایت
امتیاز واکنش
12,837
دقیقاً همینه
عالی گفتی، اختلافی که هیچ کدوم هم تلاشی برای ترمیم کردنش نمی‌کنن
انگار داره زندگی امروزی رو میگه، همسایه‌هایی که شاید دیگه اصلا همدیگه رو نشناسن
وقتی داره سام از حلزونا میگه، نانسی داره به یه چیز دیگه فکر میکنه و بحث رو میکشه طرف خانواده سام یعنی اصلا اهمیت نمیده
و اینکه بنظرم نانسی اونقدر در را*بطه با کلیف مشکل داره و عذاب کشیده که حتی به نبودن کلیف و مردنش هم فکر میکنه .

اینکه شب از شنیدن صدای در میترسه و هرچی سعی میکنه که کلیف رو بیدار کنه و نتیجه ای نمیگیره نشون دهنده ی را*بطه ی سرد این دو تاست

استعاره هایی که توی داستان بود باعث میشد ادم خودشو اونجا حس کنه .. برای من ک اینطور بود

آخرین ویرایش توسط مدیر:
امتیاز واکنش
80
این داستان درست میانه یک زندگی بود. نه قبل داشت و نه بعد. به نظر من توقع نویسنده درک، به تصویر کشیدن محیط و حس در خواننده با کلمات است نه محتوا و نتیجه.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

HILDA

سرپرست بازنشسته
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
676
سلام عزیزدلم،‌ خسته نباشی.
منم با نظرت موافق هستم.‌ اینکه هیچ‌کدوم راهی رو برای ترمیم روابط پیدا نمی‌کنن و فقط درموردش صحبت می‌کنند.‌ درمورد اختلالی که تام داشت و از رفتارهای عجیبش مشخص بود...‌ آره،‌ انگار دچار یه آشفتگی ذهنی شده بود. یعنی ذهنش روی یه چیز متمرکز شده بود و اونم جنگ و جدل بود.‌
از رفتارهایی مثل گرده پاشیدن روی حلزون‌ها و دور ننداختنشون،‌ یا حتی از حرصی که توی دیالوگ‌های سام مشخص بود،‌ انگار داره حرصش رو روی یک موجود خالی می‌کنه.‌ همه‌ی این‌ها باعث شده که خواننده به واضحی متوجه بشه که این سام یه مشکلی داره.‌
و عنوان که این بود "کوچکترین چیزها را می‌دیدم" نمی‌دونم درست گفتم یا خیر...‌ به نظرم این عنوان مثل این می‌مونست که همه‌چیزهای ظاهری رو می‌دیدم.‌ مثل چین و چروک شکستگی روی صورت تام،‌ توصیف حیاط و...‌ درحالی که شخصیت اصلی ما.. یعنی نانسی چیزهایی درونی رو نمی‌دید و این رو نمی‌تونیم شامل "کوچکترین چیزها" قرار بدیم.‌
اگر نانسی قرار بود کوچکترین چیزها رو ببینه،‌ پس باید به رفتار عجیب و مشکوک سام هم دقت می‌کرد.‌ اما هیچ ری‌اکشنی نشون نداد. و دقیقا عزیزم...‌ انگار می‌خواست با گفتن دیالوگ‌های بی‌ربط بحث رو عوض کنه.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

TELMA

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
24,731
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
و اینکه بنظرم نانسی اونقدر در را*بطه با کلیف مشکل داره و عذاب کشیده که حتی به نبودن کلیف و مردنش هم فکر میکنه .

اینکه شب از شنیدن صدای در میترسه و هرچی سعی میکنه که کلیف رو بیدار کنه و نتیجه ای نمیگیره نشون دهنده ی را*بطه ی سرد این دو تاست

استعاره هایی که توی داستان بود باعث میشد ادم خودشو اونجا حس کنه .. برای من ک اینطور بود
سه تا شخصیت بیشعور رو به تصویر کشیده
برای همینه که جز داستان‌های برتره، چون راوی خودشو کم دخیل کرده و اجازه داده مخاطب خودش فکر کنه
جاهایی که مثال میزد و با قطعیت نمی‌گفت

آخرین ویرایش توسط مدیر:

هـور

مدیریـت کل سایـت
عضو کادر مدیریت
مدیریت کل سایت
امتیاز واکنش
12,837
راجع به حلزون بدون صدف هم که تو وویس گفته شد، این حلزونها شبها بیرون میان
فکر کنم اینم ی اشاره ای داره به همون تنهایی...
شب ...سکوت ... کسی نیست که تورو ببینه و ...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

TELMA

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
24,731
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
این داستان درست میانه یک زندگی بود. نه قبل داشت و ونه بعد. به نظر من توقع نویسنده درک، به تصویر کشیدن محیط و حس در خواننده با کلمات است نه محتوا و نتیجه.
یکم واضح‌تر میگی؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

TELMA

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
24,731
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
سلام عزیزدلم،‌ خسته نباشی.
منم با نظرت موافق هستم.‌ اینکه هیچ‌کدوم راهی رو برای ترمیم روابط پیدا نمی‌کنن و فقط درموردش صحبت می‌کنند.‌ درمورد اختلالی که تام داشت و از رفتارهای عجیبش مشخص بود...‌ آره،‌ انگار دچار یه آشفتگی ذهنی شده بود. یعنی ذهنش روی یه چیز متمرکز شده بود و اونم جنگ و جدل بود.‌
از رفتارهایی مثل گرده پاشیدن روی حلزون‌ها و دور ننداختنشون،‌ یا حتی از حرصی که توی دیالوگ‌های سام مشخص بود،‌ انگار داره حرصش رو روی یک موجود خالی می‌کنه.‌ همه‌ی این‌ها باعث شده که خواننده به واضحی متوجه بشه که این سام یه مشکلی داره.‌
و عنوان که این بود "کوچکترین چیزها را می‌دیدم" نمی‌دونم درست گفتم یا خیر...‌ به نظرم این عنوان مثل این می‌مونست که همه‌چیزهای ظاهری رو می‌دیدم.‌ مثل چین و چروک شکستگی روی صورت تام،‌ توصیف حیاط و...‌ درحالی که شخصیت اصلی ما.. یعنی نانسی چیزهایی درونی رو نمی‌دید و این رو نمی‌تونیم شامل "کوچکترین چیزها" قرار بدیم.‌
اگر نانسی قرار بود کوچکترین چیزها رو ببینه،‌ پس باید به رفتار عجیب و مشکوک سام هم دقت می‌کرد.‌ اما هیچ ری‌اکشنی نشون نداد. و دقیقا عزیزم...‌ انگار می‌خواست با گفتن دیالوگ‌های بی‌ربط بحث رو عوض کنه.
سلام هیلدا
درسته
یه جورایی انگار سادیسم داشت که نصف شب بلند شده بود و روی حلزون ها پودر میریخت

اونحایی که می خواست موهای سیخش رو بخوابونه هم اشاره‌ای به حالتش داشت.

میدونید، مهم‌ترین چیز برای داستان و رمان مکانیسم‌های دفاعیه.
درواقع اگه شخصیت مشکلی نداشته باشه که داستان شکل نمی‌گیره. برای هر مکانیسم میشه هزاران هزار داستان نوشت
موضوع این داستان و ایده‌اش چی بود؟ یه جیز خیلی ساده چطور به برترین داستان میرسه؟ با روایت خوب، پس موضوع مهم نیست، ایده و روایت مهمه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

TELMA

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
24,731
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
راجع به حلزون بدون صدف هم که تو وویس گفته شد، این حلزونها شبها بیرون میان
فکر کنم اینم ی اشاره ای داره به همون تنهایی...
شب ...سکوت ... کسی نیست که تورو ببینه و ...
دقیقا همینه ثمین???

آخرین ویرایش توسط مدیر:

HILDA

سرپرست بازنشسته
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
676
اما یه چیزی که وجود داره،‌ به نظرم این هستش که سبک توضیحات و توصیفات ظاهری درون داستان، احساسی رو توصیف نمی‌کرد.‌ یعنی بیشتر انگار تمام تمرکز نویسنده روی توصیف ظاهر بود تا خواننده با دیدن توصیفات ظاهری،‌ مثل سرمای بین این روابط و کلا همه‌چیز... به این نتیجه برسه که همه‌چیز توی زندگی این سه نفر راکد و منفعل هستش.
را*بطه دوستانه‌ای که بهم ریخته و دقیقاً مشخص نیست سر چه چیزی ممکنه بهم ریخته باشه...
نانسی که از سردی برادرش باعث شده که احساس ترس داشته باشه.‌ وقتی نانسی با صدای در بیدار شد،‌ با اینکه توصیف نشده بود که احساس ترس داشته...‌ اما از بی‌توجهی کلیف که به نانسی ما شاهدش بودیم...‌ تونستم بفهمم که چقدر حس بدی هستش که توی یه همچین موقعیتی کسی نباشه تا بهت گوش کنه و پیشت باشه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

TELMA

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
24,731
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
اما یه چیزی که وجود داره،‌ به نظرم این هستش که سبک توضیحات و توصیفات ظاهری درون داستان، احساسی رو توصیف نمی‌کرد.‌ یعنی بیشتر انگار تمام تمرکز نویسنده روی توصیف ظاهر بود تا خواننده با دیدن توصیفات ظاهری،‌ مثل سرمای بین این روابط و کلا همه‌چیز... به این نتیجه برسه که همه‌چیز توی زندگی این سه نفر راکد و منفعل هستش.
را*بطه دوستانه‌ای که بهم ریخته و دقیقاً مشخص نیست سر چه چیزی ممکنه بهم ریخته باشه...
نانسی که از سردی برادرش باعث شده که احساس ترس داشته باشه.‌ وقتی نانسی با صدای در بیدار شد،‌ با اینکه توصیف نشده بود که احساس ترس داشته...‌ اما از بی‌توجهی کلیف که به نانسی ما شاهدش بودیم...‌ تونستم بفهمم که چقدر حس بدی هستش که توی یه همچین موقعیتی کسی نباشه تا بهت گوش کنه و پیشت باشه
توی ذهن رسوخ نمی‌کنه
راوی قضاوت نمی‌کنه
دلیل عنوانش هم دقیقا همین توصیفات ظاهریه
البته هیچویت خواننده نمی‌تونه منظور دقیق و پیام اصلی و مفهوم داستان رو به واضحی نویسنده بفهمه و هر کی یه برداشتی داره ولی این برداشت همگانیه

آخرین ویرایش توسط مدیر:
امتیاز واکنش
80
یکم واضح‌تر میگی؟
نمیدونم چه جور باید بگم ولی چیزی که از داستان فهمیدم این بود که راوی(نانسی) قضاوت و پیش داوری نمیکنه..
روایت داستان خیلی واضح بود مثلا اینکه:
در توصیف ها از صورت درشت و غصه دار سام می‌گفت.
ازدواج مجدد و بچه دار شدن.
سرگرم شدن با حلزون هایی که صدف نداشتن
مشکل انسان امروزی، تنهایی و عدم‌ارتباط پایدار هستش.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

HILDA

سرپرست بازنشسته
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
676
سلام هیلدا
درسته
یه جورایی انگار سادیسم داشت که نصف شب بلند شده بود و روی حلزون ها پودر میریخت

اونحایی که می خواست موهای سیخش رو بخوابونه هم اشاره‌ای به حالتش داشت.

میدونید، مهم‌ترین چیز برای داستان و رمان مکانیسم‌های دفاعیه.
درواقع اگه شخصیت مشکلی نداشته باشه که داستان شکل نمی‌گیره. برای هر مکانیسم میشه هزاران هزار داستان نوشت
موضوع این داستان و ایده‌اش چی بود؟ یه جیز خیلی ساده چطور به برترین داستان میرسه؟ با روایت خوب، پس موضوع مهم نیست، ایده و روایت مهمه
نمیدونم...
موضوع یه چیز ساده بود.‌ و به نظرم نویسنده خیلی قدرت پردازش داشته از یه صدای کوچیک شروع کرد و به این یه همچین داستانی رسید.‌
به نظرم داشت زندگی روزمره رو نشون می‌داد،‌ ما توی زندگی روزانه‌ای که داریم ممکنه با یه همچین افراد برخورد کنیم و نویسنده دقیق نیومده بگه که رفتار مناسب با یه همچین چیزی چیه...‌ چون نانسی در مقابل رفتار سام فقط رفت.‌ و خوب وقتی سام داشت صحبت می‌کرد اون با دیدن یه هواپیما حواسش پرت شد و مسافرهای پرواز رو تصور کرد!‌ درحالی که ما داریم داستان سام رو می‌خونیم و یهو میریم سر وقت هواپیما که داره بی‌توجهی نانسی رو نشون میده.به نظرم جالب بود.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

HILDA

سرپرست بازنشسته
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
676
توی ذهن رسوخ نمی‌کنه
راوی قضاوت نمی‌کنه
دلیل عنوانش هم دقیقا همین توصیفات ظاهریه
البته هیچویت خواننده نمی‌تونه منظور دقیق و پیام اصلی و مفهوم داستان رو به واضحی نویسنده بفهمه و هر کی یه برداشتی داره ولی این برداشت همگانیه
اینکه راوی دخالت و قضاوت نمی‌کنه واقعا یه امتیاز مثبت هستش.‌
متوجه نشدم...‌ چه چیزی توی ذهن رسوخ نمی‌کنه؟
عنوانی که انتخاب کرده بود جالب بود و برخلاف چیزی که من آموزش دیدم..‌ به نظرم این تضاد بین موضوع و عنوان چیز جالبی بود. نانسی نتونست همه‌چیز رو ببینه.. ‌ سام نتونست دلیل بهم خورده روابطش با کلیف و راهکار دوستی مجدد با اون رو ببینه
کلیف هم که کلا خواب بود!‌ پس شخصیت اون رو زیاد نمی‌تونیم از این نظر روش مانور بدیم.‌ گرچه بی‌اهمیتی که به نانسی کرد رو میشه گفت و مثال زد.‌

آخرین ویرایش توسط مدیر:

چه کسی این موضوع را خوانده است (مجموع: 0) دیدن جزئیات

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8