تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

این ۱۵ کتاب را بخوان و خود را خانم یا آقای نویسنده صدا بزن!

• شروع کننده موضوع Endless
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 502
  • پاسخ ها 22
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Apr
321
784
103
اعماق تاریکی
خلق داستان کوتاه از دیمن نایت

بله، این کتاب درباره ی داستان نویسی است. اما دم خور شدن با نویسنده ای که آگاهی فراوانی نسبت به ادبیات دارد، اتفاق نادری است. شانس کمی است کتابی آن قدر خوب به شما آموزش دهد که اصلا متوجه نشوید دارید آموزش می بینید. بلکه وقتی به خودتان می آیید ببینید درکنار لذ*ت فراوان خواندن، بر دانشتان هم افزوده شده و حالا خیلی راحت تر از قبل توان نوشتن را در خودتان می یابید. می دانم نمی شود جلوی دسته بندی را گرفت.

نویسنده کتاب می‌گوید: مسلما نوشتن داستانی که همه‌چیز آن مشخص است، موثرترین روش است. ولی من از این روش استفاده نمی‌کنم چون اگر همه‌چیز را دربارة داستان بدانم، آن را نمی‌نویسم. درست همان‌وقت است که خیلی مراقب هستم تا خودم را غرق داستان نکنم. طرح داستانم را باید بدانم، آخرش را باید بدانم، هم‌چنین باید به اندازة کافی دربارة صحنه و شخصیت‌ها اطلاعات داشته باشم، بعد شروع به نوشتن کنم.

نویسنده در این کتاب با موضوع داستان‌نویسی، به بیان مطالبی چون چهار مرحلة پیشرفت نویسنده؛ ایده گرفتن؛ داستان چیست؟؛ ایجاد زیرساخت؛ پیرنگ؛ زمان آماده شدن داستان برای نوشتن؛ زاویة دید؛ هدایت داستان؛ شخص؛ زمان؛ هدایت داستان؛ پایان‌بندی؛ بازبینی؛ و نویسندگی می‌پردازد.

درباره ی نوشتنِ داستان کوتاه و تئوری های ادبی نوشته اند و خواهند نوشت. نوشتنِ داستان کوتاه عناصر مشخصی دارد که در همه جا یکسان است؛ پس در نگاه اول، ترجمه ی این دست از کتاب ها تکرار مکررات به نظر می رسد. اما تنها خواندن مقدمه ی دیمن نایت کافی است که حس کنیم سعی شده برخوردی متفاوت با ما شود.

منتشر شده در نشر افراز

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Apr
321
784
103
اعماق تاریکی
راهنمای عملی رمان‌نویسی از جورج گرین و لیزی کریمر

راهنمای عملی رمان نویسی، بدون اغراق، کتابی بسیار ضروری و مفید برای کسانی است که رویای شیرین نویسندگی را در سر دارند و ذهن خلاق خود را معطوف به این هنر ارزشمند کرده اند.

اما دسته ی دوم مخاطبان این گروه را نیز نباید فراموش کرد؛ کسانی نیز که پیش از این داستان هایی نوشته و به چاپ رسانده اند، این کتاب را چراغ راهی خواهند یافت که نقاط تاریک این فن خاص را بیش از پیش برای آنان روشن خواهد کرد.

آن چه بر ارزش این کتاب می افزاید سادگی و بی پیرایگی زبان نویسندگان و تمرکز آنان بر آموزش و راهنمایی بی تکلف است. برقراری ارتباط با بخش های مختلف کتاب خیلی سریع روی می دهد و خواننده، به طور مداوم، اشتیاق خود برای دانستن مطالب بیشتر را دوچندان می بیند.

منتشر شده در نشر افراز

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Apr
321
784
103
اعماق تاریکی
اسرار و ابزار طنزنویسی از محسن سلیمانی

این کتاب به سه فصل تقسیم می‌شود که در بخش نخست در مورد تکنیک‌های طنزنویسی بحث می‌شود و سپس مباحثی درباره فلسفه طنز و اینکه اساسا چرا می خندیم، چه چیزهایی ما را به خنده وامی‌دارد مورد بررسی قرار می‌گیرد، ولی تمرکز در این بخش بیشتر بر روی تکنیک طنزنویسی است و درباره ماهیت طنز بحث‌های مختصری می‌شود.

در فصل دوم اشکال گوناگون طنز مورد بررسی قرار گرفته، همچنین در فصل پایانی طنز نویسی به روایت طنز نویسان در کتاب گنجانده شده است. این پژوهشگر حوزه طنز همچنین افزود: 'اسرار و ابزار طنزنویسی' را می‌توان گامی اولیه در این زمینه دانست که عاری از مشکلات و اشتباهات نخواهد بود ولی امیدوارم انگیزه‌ای باشد تا دیگران هم در این حوزه بیشتر وارد شوند.

محسن سلیمانی درباره بزرگان طنز که نام آن‌ها در کتاب آورده شده است، گفته است: عنوان این کتاب را به یاد منوچهر احترامی، 'اسرار و ابزار طنزنویسی' گذاشتم که وی این نام را بر یکی از کلاس‌های خود نهاده بود همچنین از عمران صلاحی که در یکی از گفت وگوهایش آرزو می‌کند روزی برسد که در ایران به مقوله طنزنویسی به صورت علمی پرداخته شود٬اشاره کرده‌ام.

منتشر شده در نشر سوره مهر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا