تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

آموزشی بازآفرینی

• شروع کننده موضوع TELMA
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 80
  • پاسخ ها 1
نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
Jun
9,056
24,696
238
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
بازآفرین چقدر باید به متن اصلی وفادار باشد؟

?•• پی‌رنگ و خط اصلی داستان را باید حفظ کرد و به آن وفادار بود.
?•• در ساختار افسانه‌ها، نویسنده در پی توضیح روابط علت و معلولی نیست.
?•• چیزی را به شیوه قصه‌گوها می‌گوید که باید آن را پذیرفت، اما همین اثر وقتی بازآفرینی می‌شود باید وقایع بر اساس علت و معلول پیش بروند و بازآفرین باید مشخص کند قهرمان به چه دلیل فلان عمل را انجام داده.
?•• این مسئله داستان را برای بچه‌های امروز که هوشمند هستند منطقی‌تر می‌کند.
?•• در بازآفرینی، همین مسائل توسط نویسنده به پیکره اصلی داستان اضافه می‌شود.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
Jun
9,056
24,696
238
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
در بازآفرینی یک اثر، نویسنده باید بر چه نکاتی تأکید کند تا کار از بازنویسی صرف فاصله بگیرد و به سمت بازآفرینی برود؟?

?•• باید نویسنده با متون رسمی کلاسیک آشنا باشد و زبان متون را دریافت کند و با زمانه و شرایط تاریخی آن دوران آشنا باشد، باید متن را به تمامی بفهمد و در آن غرق شود و در نهایت متن را از آن خودش کند.

?•• من وقتی متن کهن را می‌خوانم به فکر ساده نوشتن آن نیستم؛ می‌خواهم آن را از آن خودم کنم، به آن نزدیک می‌شوم و به درونش می‌روم، از فیلتر خودم و تجربیات خودم عبور می‌دهم و محصول جدیدی خلق می‌کنم که این محصول بن‌مایه‌اش همان داستان است، اما در ارائه‌اش تفاوت است.

⬛️[به طور کلی بازآفرینی با سه عنصر شکل می‌گیرد: زبان، ساختار و محتوا.]?

?|• در زبان مشخص است چون مربوط به دوره و زمانی خاص است از واژه‌هایی استفاده شده است که مربوط به همان دوران است و حتی برای بزرگسالان هم ممکن است قابل درک نباشد؛ پس نویسنده باید بتواند دایره واژگان امروزی را استفاده کند و همان متن و مفاهیم را منتقل کند.

?|• نکته دوم ساختار و ساختمان اثر است؛ نویسنده باید در بازآفرینی به ساختار و ساختمان‌های رمان امروزی نزدیک شود، یعنی داستان را با صحنه‌آرایی، شخصیت‌پردازی، دیالوگ‌های قدرتمند، فصل‌بندی، روابط علت و معلولی و شروع و پایان‌های تأثیرگذار همراه کند.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا