تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

نقد و بررسی بگذار همه بدانند | اثر MahsaMHP کاربر انجمن کافه نویسندگان

• شروع کننده موضوع آینهـ
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 93
  • پاسخ ها 1
وضعیت
موضوع بسته شده است.
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Mar
819
111
119
وضعیت پروفایل
ما بد نیستیم ولیکن، دوران با ما بدی کرد.
بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام
باتشکر از نقد پذیری شما نویسنده عزیز.

لازم به ذکر است که:
✔ پس از نقد، بر روی دلنوشته شما نظارت خواهر شد و در صورت عدم توجه به حرف‌ها و راهنمایی‌های منتقد، با درخواست‌های نقد بعدی شما‌، موافقت نخواهد شد!
✔ نقد‌ها در کمال انصاف بوده و منتقد فرد وارد به مباحث ادبی‌ست؛ و از بابت صحت نقد و راهنمایی‌ِ منتقد، نگرانی نداشته باشید.
✔ نقدپذیر باشید و در برابر نقد خود، جبهه نگیرید. چرا که تمام تلاش ما در جهت پیشرفت نویسنده‌هاست.
✔ از ارسال پست اسپم، تشکر و... خودداری فرمائید.
لینک دلنوشته:

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Jun
524
80
103
18
مــآه
«بِه نآمِ خُدآیِ تآریکی وَ روُشَنآیی»
---------
نقد دلنوشته «بگذار همه بدانند»
---------
منتقد : @Umbra
نویسنده : @M²HP

• نقد نام:
نام دلنوشته با ژانر و موضوع مرتبط است. در نگاه اول جالب ولی کلیشه‌ای به نظر می‌آید زیرا «بگذار همه بدانند» برای ژانر درام و عاشقانه کمی حس و حال کلیشه‌ای بودن را القا می‌کند. اما در کل، نام دلنوشته جالب است و نشان از عاشقانه‌هایی می‌دهد که قرار است در دلنوشته به آن پرداخته شود.

• نقد مقدمه:
مقدمه دلنوشته از آرایه‌ها و موضوعات مرتبط با نام استفاده کرده‌است اما نیاز به اصلاح علائم نگارشی دارد.
ببینید سبک قلم نویسنده و پردازشی که رو متن انجام داده کلیشه‌ای است.
برای مثال: «من یک جسم بدون روح هستم.» هر وقت بحث احساسات مرده در وجود ما و یا به نوعی یک مرده‌ی متحرک هستیم، این جمله به ذهن ما خواهد رسید؛ استفاده از این جمله با این هدف، نگاه متفاوتی بین شما (شخصی به عنوان نویسنده) و یه شخص (به عنوان یک آدم عادی) ایجاد نمی‌کند. با این حال، شما یک نویسنده هستید و باید با نگاه متفاوت‌تری از دیگران بنویسید.
حال اگر بخواهیم یک تغییر ساده ایجاد کنیم، می‌توانیم اینگونه بنویسیم: «روحم، مرا رها کرده و رفته است.»
و به این شکل حتی آرایه‌ی تشخیص هم به وجود آوردیم.

• نقد آرایه:
نوشته‌های نویسنده، حاصل از تصوات اوست و خواننده با نوشته‌های او، به تصورات ذهن نویسنده و هدفی که از نوشتن این متون دارد، پی ببرد.
«ولی، چشمانم را باز می‌کنم و دستم در دستانت نیست!
سرت بر روی پاهایم نیست و دستم میان امواج موهایت حرکت نمی‌کند؟» (پست چهارم)
عناصری که نویسنده برای توصیف یک عشق نافرجام استفاده کرده است و حتی طرز بیان این موضوعات مورد پسند نیست؛ از این جهت که بر محور کلیشه استوار است. (متاسفانه این ایرادی‌ست که در اکثر دلنوشته ها به چشم میخورد.) برای بازنویسی این جملات، نیازمند کمی صبر و ایده‌پردازی است.
برای مثال: (قرار است لمس نرمی موی معشوق را همراه با نبودن وی، در متنی بگنجانیم.) «دستانم از نبود امواج موهایت زبر شده است، و به دنبال تار و پودشان گز گز می‌کند.»
با نادیده گرفتن جملات کلیشه‌ای و دوری از انواع بیان‌های تکراری، می‌توانید به بقیه متون دلنوشته‌تان زیبایی ببخشید.

• نقد ساختمان:
گاهی اوقات جملات پایینی با جملات اولی ارتباطی نداشتند و تنها جهت مرتبط شدن متون به یکدیگر بود و برای معنی دادن به متون دیگر.
برای مثال: در این دو پست (1 - 2)، جمله‌ی پایانی ارتباطی با موضوع جملات قبلی نداشت.
نکته‌ی بسیار مهمی که باید به آن اشاره کنم، نگذاشتن حرف اضافه «را» بعد از فعل می‌باشد. لطفا از گذاشتن «را» بعد از فعل پرهیز و در بقیه متون این مورد را ویرایش کنید.
برای مثال: در این بخش از پست نهم (9) «قلب ترک خورده‌ام که چندی پیش خورد شده بود و تکه‌هایش را کنار هم چسباندم را از جایش بیرون می‌‎کشم... .»

• نقد واژگان:
واژگانی که خشم و ناراحتی نویسنده/شخص را نشان دهد در این دلنوشته به وضوح به چشم می‌خورد. وجود کلماتی که با یکدیگر شبکه‌ی معنایی تشکیل می‌دهند، باعث زیبایی شده است. اما بهتر است در استفاده از این کلمات دقت بیشتری شود تا تکرار بیش از حد کلمات باعث زننده یا خسته شدن متن نشود؛ به جای تکرار کلمات می‌توان از کلمات مترادف استفاده کرد یا به سراغ ترکیباتی رفت که معنای مشترکی با جمله یا کلمه‌ی مورد نظر دارند.
برای مثال: استفاده از کلمه برج بی‌شعوری بسیار زیاد بوده است و بهتر است کمتر از این کلمه، در نوشته‌های آینده شما، استفاده شود!

• نقد ایده و پردازش:
ایده‌ی دلنوشته قرار است بر اساس خشم و نفرت نویسنده/شخص از مع*شوق گذشته خود است. برای برانگیختن حس خشم در متون خود، و برای اینکه بتوانید حس خشم را به خواننده القا کنید، باید پردازش شما به گونه‌ای باعث درگیر شدن خواننده با متن شما بشود و احساسات دریافتی از متون شما را دیافت کند. می‌توانید با استفاده از کلمات خاص، ترکیبات قوی، آرایه و یا ... استفاده کنید.
همچنین این ایده (ترک شدن توسط مع*شوق و...) کلیشه‌ای بوده و برای نوشتن نیاز به نگاه نو و ایده‌پردازی دقیق توسط نویسنده است. نحوه ارائه دادن این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد. شما باید این ایده را به شکل زیبایی بنویسید و از کلیشه‌ای شدن متون خود جلوگیری کنید.

• نقد نگارش:
استفاده از علائم نگارشی در جای نامناسب یا استفاده نامناسب از بعضی از علائم نگارشی، اشکلات املایی و نوشتاری در بعضی از جملات دلنوشته دیده می‌شود. بهتر است در اصلاح این اشکلات، دقت و حوصله به خرج بدهید!
برای مثال:
❌ : قلبم را رها می‌کنم، صدای خورد شدنش زیبا بود
✅ : قلبم را رها می‌کنم، صدای خرد شدنش زیبا بود

❌ : من یک جسم بدون قلب،
فاقد از احساسات را می‌خواهم.
✅ : من یک جسم بدون قلب، فاقد از احساسات را می‌خواهم.

❌ : چه اسم نافرخنده‌ای؟
✅ : چه اسم نافرخنده‌ای!

آخرین ویرایش توسط مدیر:
وضعیت
موضوع بسته شده است.

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا