تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

نقد و بررسی دلنوشته هنوز در دریا ماهی می‌روید | منتقد: صبا

وضعیت
موضوع بسته شده است.
نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
Jul
4,136
11,710
193
18
بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام
باتشکر از نقد پذیری شما نویسنده عزیز.
نویسنده: @صحـــراآ
منتقد شما: @Sweet
لازم به ذکر است که:
✔ پس از نقد، بر روی دلنوشته شما نظارت خواهر شد و در صورت عدم توجه به حرف‌ها و راهنمایی‌های منتقد، با درخواست‌های نقد بعدی شما‌، موافقت نخواهد شد!
✔ نقد‌ها در کمال انصاف بوده و منتقد فرد وارد به مباحث ادبی‌ست؛ و از بابت صحت نقد و راهنمایی‌ِ منتقد، نگرانی نداشته باشید.
✔ نقدپذیر باشید و در برابر نقد خود، جبهه نگیرید. چرا که تمام تلاش ما در جهت پیشرفت نویسنده‌هاست.
✔ از ارسال پست اسپم، تشکر و... خودداری فرمائید.
* می‌توانید دفاعیه‌های خود را در همین تاپیک ارائه دهید.
لینک دلنوشته:

آخرین ویرایش توسط مدیر:
مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
Jul
754
133
103
وضعیت پروفایل
It's okay=)
نقد نام:
قطعا نام دلنوشته اولین چیزی است که خواننده آن را می‌بیند و می‌خواند، پس در جذب مخاطب تاثیر زیادی دارد. نام این دلنوشته با وجود جمله‌وار بودن، با خلاقیت بالایی انتخاب شده و به دور از کلیشه بود و همین موضوع، عنوان را متفاوت می‌کرد. استفاده از کلمه هنوز موجب شده تا حس و حال انگیزشی و امیدوارانه به نام دلنوشته بدهد.
با خواندن این نام، فضاسازی خواسته شده در ذهن خواننده ایجاد شده و به دلیل استفاده از یک تشبیه جالب، با چند بار خواندن، نام در ذهن خواننده می‌ماند. نام با محتوا و سبک دلنوشته هم‌خوانی دارد.
هنوز در دریا ماهی می‌روید، نویسنده ممکن است در این‌جا از استعاره استفاده کرده باشد و دریا استعاره از جامعه و دنیا باشد. مخاطب با خواندن نام به فکر فرو می‌رود؛ و می تواند از نام این دلنوشته، چند برداشت داشته باشد.

نقد مقدمه:
مقدمه همانند نام به دلیل استفاده از آرایه جذاب است. با ژانر و مفهوم اصلی دلنوشته ارتباط دارد.
و از میان حصار روح و جسم
من گرد و غباری پوشیده را می‌بینم!
این قسمت مقدمه را ممکن است خواننده به دو صورت بخواند بنابراین اگر بین جسم و من، علامت نگارشی گذاشته شود بهتر است.
مقدمه به دلیل استفاده از آرایه‌های متنوع و هم‌چنین توصیفاتی با استفاده از خلاقیت؛ متن قوی‌‌ای را پدید آورده است.
اما بعضی جملات کمی برای خواننده نامفهوم است. مقدمه اول از زبان اول شخص جمع بیان شده و سپس از زبان اول شخص مفرد و این موضوع کمی باعث شده تا خواننده احساسات را به خوبی دریافت نکند؛ باید چند بار بخواند تا مفهوم اصلی را درک کند؛ اگر اصلاح شود بهتر است. با این وجود، مقدمه هنوز زیبایی خودش را حفظ کرده است.
به دلیل توصیفاتی که شده، فضاسازی جذابی در ذهن مخاطب نقش می‌بندد و این موجب شده خواننده مشتاق به خواندن ادامه دلنوشته شود.

نقد آرایه:
از آرایه‌های متنوع و جدیدی استفاده شده بود. یعنی تکراری نبودند؛ در این دلنوشته هر کدام از پارت‌ها دارای آرایه‌ هستند و جذابیت خاص خودشان را دارند. هم‌چنین فضاسازی‌ای که در ذهن به وجود می‌آمد نو و بسیار جذاب است.
تک تک اتاق‌های تیمارستان را گشتم
تا از دانه‌ای محبت،
بر ذهن سبزشان، گیاه برویانم!
پارت ۴ جوری است که تا مدتی خواننده هنوز آن حس و حال را دارد و این نشان می‌دهد قلم نویسنده بسیار زیبا خلاقانه است.
خاطرات مانند هجوم ملخ‌ها به بیشه زار، صفحه‌ی عمرم را نابود می‌کند
تشبیه کردن خاطرات به هجوم ملخ‌ها یک تشبیه جذاب است.
باز،
امشب،
در پایکوبی واژه‌ها
من در کنجی سرد
با زانوانم می‌رقصم!
استفاده از استعاره و تشخیص، متن را خیلی زیباتر کرده است.
نویسنده از آرایه‌ها( استعاره، تشبیه و....) به درستی استفاده و بهترین بهره را برده است.

نقد ساختمان:
زاویه دید متون در برخی جاها درحال تغییر بود؛ اگر این مورد تصحیح گردد بهتر است. سبک و اصالت نویسنده سبکی جدید و دارای خلاقیت است. دلنوشته مفهوم خیلی قوی‌ای دارد، بنابراین در بعضی جملات به شعر سپید شباهت پیدا کرده است و نویسنده باید حواسش به این موضوع باشد. البته این نشان می‌دهد که سبک نوشتن نویسنده به سوی شعر می‌رود و هم‌چنین دارای خلاقیت بالایی است. نویسنده باید احساسات را در دلنوشته بیشتر کند تا درک مفهوم برای مخاطب راحت‌تر باشد. دلنوشته کمی به سمت و سوی ژانر تراژدی هم می‌رفت اما ژانر اصلی اجتماعی است.
آواز غریب زنی را دریاها شنید.
در این‌جا جمله کمی دارای مشکل است، دریاها جمع هست اما فعل مفرد است. بهتر است به‌جای دریاها، دریا نوشته شود.
برگ‌هایی که مانند طرح و نقش من، شکننده بودند
و زیباییشان را باد،
وقتی آن‌ها را در پیچ و تاب خود می‌رقصاند، می‌دید!
این متن کمی از لحاظ جمله بندی دارای اشکال است و خواننده باید کمی با دقت آن را بخواند تا حسش را متوجه شود.

نقد واژگان:
از واژگان با مفاهیم سخت استفاده نشده؛ بلکه از ترکیبات زیبا و گاهی از مترادف واژگان در جای درست و مناسب، استفاده شده بود. واژگان ساده که مخاطب مفهوم و معنایی آن‌ها را می‌داند به طرز زیبایی کنار هم چیده شده بودند.

نقد ایده و پردازش:
نویسنده از پردازشی جدید و متفاوتی برای موضوع و مفهوم این دلنوشته استفاده کرده بود و نوعی که موضوعات را بیان می‌کرد بسیار جذاب بود. البته ایده و مفهوم به دور از کلیشه بود و ارزش زیادی داشت؛ این نقاط قوت این دلنوشته است که آن را از سایر متون متفاوت می‌سازد.

نقد نگارش:
علامت‌های نگارشی دارای مشکلات خاصی نبودند و تقریباً به درستی رعایت شده بودند.

❌و از میان حصار روح و جسم
✅و از میان حصار روح و جسم؛

❌تو را این سفیدپوشان بی‌رحم،
به سوی عدم سوق می‌دادند
✅تو را این سفیدپوشان بی‌رحم،
به سوی عدم سوق می‌دادند.

❌برگ‌هایی که مانند طرح و نقش من، شکننده بودند
✅برگ‌هایی که مانند طرح و نقش من، شکننده بودند؛

❌با ذهنی که طرح و نقشش را
در برابرم مجسم می‌کند...