تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

مدیر ارشد بازنشسته + نویسنده ادبی
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
May
3,702
9,688
193
رَهـایـی
روایتِ کوتاهِ 1

روزی مهمانی به خانه امیرالمومنین علیه‌السلام آمدند. ایشان به همسر خود فرمودند:«اى فاطمه! آيا طعامى براى ميهمان در خانه داریم؟» حضرت زهرا سلام‌الله علیها فرمود:«تنها قرص نانی در خانه داریم که آن هم سهم دخترم زینب است» زینب سلام‌الله علیها که بیدار بود، گفت:«اى مادر، نان مرا براى ميهمان ببريد، من صبر می‌کنم» کودکی که چهار یا پنج سال بیشتر نداشت!!

از همان کودکی علاقه بسیاری به برادر داشت، تا جایی که وقتی گریه می‌کرد تنها در آغو*ش برادر آرام می‌گرفت. این رفتار مادر او را شگفت زده کرد. ایشان به حضرت رسول سلام‌الله علیها عرض کرد:«پدر من از چنین رفتاری تعجب می‌کنم. این گونه محبت بیش از حد معمول است. زینب بدون دیدن حسین شکیبایی ندارد و اگر بوی حسین را نشود، جان از تنش بیرون می‌رود»
رسول خدا صلی الله علیه و آله وقتی این حکایت را شنید، آه از سینه برکشید و اشک از چشمانش روان شد و فرمود:«ای نور چشم من، این دختر با حسین علیه السلام به سفر کربلا خواهد رفت و رنج‌ها خواهد دید»
حضرت زهرا سلام‌الله علیها پرسيد: «اى پدر! پاداش كسى كه بر مصايب دخترم زينب سلام‌الله علیها گريه كند كيست؟ پيامبر اكرم صلی‌الله علیه وآله فرمود: «پاداش او همچون پاداش كسى است كه براى مصايب حسن و حسين علیها السلام گريه مى‌كند.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
May
3,702
9,688
193
رَهـایـی
روایتِ کوتاهِ 2

? آیت الله مجتهدی تهرانۍ(ره) :

☘️ گفتن ذکر «لا اله الا الله » راحت است اما در نامه اعمال، سنگین است.

? سُرب دیده اید؟ سُرب فلزی سنگین است. قدیم، حمالۍ سرب حمل مےکرد و هِن و هِن مے کرد. من گفتم این چی حمل مےکند که این قدر نفس نفس مۍزند.

?گفتند سرب حجمش ڪم است، اما سنگین است. در روایت آمده است «لا اله الا الله» ثمن بهشت است.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
May
3,702
9,688
193
رَهـایـی
روایتِ کوتاهِ 3

?رسول اکرم صلی الله علیه وآله فرمودند:?

?"بدترین مردم کسى است که بر خانواده‌اش سختگیر باشد "

?گفتند اى رسول خدا! سختگیرى بر خانواده چگونه است؟

?پیامبر فرمودند: مرد وقتى وارد خانه شود،
همسرش از او هراسان و فرزندان از او گریزان شده، فرار کنند و چون بیرون رود همسرش شاد شود وخانواده‌اش با یکدیگر انس گیرند !

[مجمع‌الزوائد‌و‌منبع‌الفواید‌ج۸ص۲۵]

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
May
3,702
9,688
193
رَهـایـی
روایتِ کوتاهِ 4

??فواید نگاه کردن به قرآن??
✍️قرآن کریم به قدری با برکت است که حتی نگاه به صفحات آن، موجب تعالی انسان می شود. برخی فواید آن عبارتتد از:
? تقویت بینایی
? چندین برابر شدن ثواب قرائت
? مطرود کردن شی*طان
? ازدیاد عقل و ...
?امام صادق علیه السلام می فرمایند: کسی که قرآن را از روی صفحات آن بخواند، از بینایی اش بهره برد و مبتلا به ضعف بینایی نمی شود و از عذاب پدر و مادرش کاسته می شود، هر چند کافر باشند.

[الکافی، ج ۲، ص ۶۱۳]

آخرین ویرایش:
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
May
3,702
9,688
193
رَهـایـی
روایتِ کوتاهِ 5

یا دَهرُ اُفّ لَکَ مِن خَلیلِ
کَم لَکَ بِالاِشراقِ وَ الاَصیـلِ
مِن طالب وَ صاحِب قَتیل
وَ الدَّهرُ لا یَقنَــــعُ بِالبَـــدیلِ
و کُلُّ حَیٍّ سالِکٍ سَبیل
ما اَقربَ الوَعدُ اِلَی الرَّحیــلِ
وَ اِنَّما الاَمرُ اِلَی الجَلیـــــــلِ

ای دنیا!
اف بر دوستی تو که بسیار از دوستان و خواستارانت را سپیده دمان و شامگاهان به کشتن می‌دهی و هرگز به بدیل آنان قناعت نمی‌ورزی. همانا کارها به خدای بزرگ واگذارده و هر زنده‌ای رهروی ناگزیر این راه است.

?در روایات آمده است این سروده مشهور در شب عاشورا در کنار خیمه‌گاه امام حسین‌(ع) زمزمه می‌شود در حالی که یاران نزدیک امام مشغول صیقل دادن شمشیر خود و آن حضرت بوده‌اند.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا