تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

مشــاوره مشاوره علائم نگارشی و فضاسازی

• شروع کننده موضوع سادات.۸۲
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 584
  • پاسخ ها 50
وضعیت
موضوع بسته شده است.
مدیر تالار مشاوره + ناظر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر روابط عمومی
مدیر رسـمی تالار
نویسنده رسمی
مدرس انجمن
ناظر رمان
تیم تگ
برترین‌ مقام‌دار سال
Oct
801
3,284
103
21
آرزوهای محال
خب عزیزم بریم سراغ مشکلات آخر
پارت ۸
❌-‌امروز رئیس نیومده.
-خیلی ممنون.
✅-‌ امروز رئیس نیومده.
- خیلی ممنون.
پارت ۱۲ هم این مشکل دیده شد. بعد از خط فاصله باید فاصله ایجاد بشه.
پارت ۱۰
❌موهام رو شونه کردم.نمی‌دونستم
✅موهام رو شونه کردم. نمی‌دونستم
بعد از نقطه باید فاصله ایجاد بشه بعد ادامه جمله

❌گرسنم، خستم، گریم
✅گرسنه‌ام، خسته‌ام، گریه‌ام
در خصوص اشتباه بالا باید بگم کلماتی که اخرشون به «ه» ختم میشه نباید اون «ه» حذف بشه و بلکه باید (ام، اش، ات و...) به کلمه با نیم فاصله بچسبه و هیچ ربطی به اینکه متن رمان ادبی یا محاوره است نداره این مورد همه جا باید رعایت بشه خوش نویسی.

در خصوص فضاسازی، عزیزم رمان شما به شدت دیالوگ محوره! در این خصوص گفتم باید توصیف کارکتر، فضایی که در اون قرار داره و همچین حالاتی که داره حرف می‌زنه رو توصیف کنی.
مثلا وقتی نوشتی «چشماش رو زیر کرد و گفت» فقط توصیف حالت کارکتر رو داشتی. حالا همین جمله‌ی تو رو با فضاسازی مکان، شخصیت، حالات و حتی رفتار بهت توضیح میدم. « چشم‌های درشت مشکی رنگش رو ریز کرد و در حالی که با انگشت اشاره به منی که روی مبل تک نفره‌ی مشکی رنگ نشسته بودم اشاره می‌کرد با لحن مشکوکی گفت»
اینجور توصیفات بهتره!
حالا اینکه یکدفعه ای بیای تمام صورت همتا یا تارا رو توصیف کنی کلیشه و جالب نیست، اما برای اینکه نویسنده بفهمه شخصیت چه چهره‌ای داره بهتره در مونولوگ هات این شکلی توصیف کنی.
برای درک بهتر ماجرا چند مثال دیگه میگم البته با اسم شخصت های رمان خودت.
حامد دستی تو موهای کوتاه و خرمایی رنگش کشید « اینجا خواننده می‌فهمه که رنگ موهای حامد چه رنگه»
همتا چشم‌های کشیده و حالت دارش رو تو حدقه چرخوند و در حالی که پایین موهای بلند مشکی رنگش بازی می‌کرد نشست.
و حالا می‌ریم سراغ توصیف مکان‌، اینکه اتاق همتا یا تارا به چه شکلی هست باید برای خواننده گفته بشه، اما باز هم اینکه اول بیای همه چی رو توصیف کنی جالب نیست. دوباره با خود شخصیت هات می‌ریم جلو
همتا با خستگی روی تخت تک نفره‌ای که گوشه‌ی اتاق شش متری‌اش قرار گرفته بود نشست و رو تختی سرمه‌ای رنگ ساده‌اش رو با خشم و عصبانیت چنگ زد. «اینجا فهمیدیم که اتاق همتا تخت تک نفره با چه رنگ رو تختی داره»
حالا توصیف زمان رو داریم اینکه این برهه از صحبت تارا و همتا در چه زمانی صورت گرفته.
همین جمله که گفته بشه، عقربه‌ها ساعت هشت شب رو نشون می‌دادن یا هوا رو به تاریکی بود خودش نشون
دهنده توصیف زمان هست.
@Tiam.R
اگر جایی ابهام داشت و موردی داشت بگو تا با هم بیشتر روش تمرکز کنیم

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Nov
370
451
63
تهران
وضعیت پروفایل
به کسی اعتماد کن که اندوه پنهان شده در لبخندت عشق پنهان شده در خشمت و معنای حقیقی سکوتت را بفهمد
خب عزیزم بریم سراغ مشکلات آخر
پارت ۸
❌-‌امروز رئیس نیومده.
-خیلی ممنون.
✅-‌ امروز رئیس نیومده.
- خیلی ممنون.
پارت ۱۲ هم این مشکل دیده شد. بعد از خط فاصله باید فاصله ایجاد بشه.
پارت ۱۰
❌موهام رو شونه کردم.نمی‌دونستم
✅موهام رو شونه کردم. نمی‌دونستم
بعد از نقطه باید فاصله ایجاد بشه بعد ادامه جمله

❌گرسنم، خستم، گریم
✅گرسنه‌ام، خسته‌ام، گریه‌ام
در خصوص اشتباه بالا باید بگم کلماتی که اخرشون به «ه» ختم میشه نباید اون «ه» حذف بشه و بلکه باید (ام، اش، ات و...) به کلمه با نیم فاصله بچسبه و هیچ ربطی به اینکه متن رمان ادبی یا محاوره است نداره این مورد همه جا باید رعایت بشه خوش نویسی.

در خصوص فضاسازی، عزیزم رمان شما به شدت دیالوگ محوره! در این خصوص گفتم باید توصیف کارکتر، فضایی که در اون قرار داره و همچین حالاتی که داره حرف می‌زنه رو توصیف کنی.
مثلا وقتی نوشتی «چشماش رو زیر کرد و گفت» فقط توصیف حالت کارکتر رو داشتی. حالا همین جمله‌ی تو رو با فضاسازی مکان، شخصیت، حالات و حتی رفتار بهت توضیح میدم. « چشم‌های درشت مشکی رنگش رو ریز کرد و در حالی که با انگشت اشاره به منی که روی مبل تک نفره‌ی مشکی رنگ نشسته بودم اشاره می‌کرد با لحن مشکوکی گفت»
اینجور توصیفات بهتره!
حالا اینکه یکدفعه ای بیای تمام صورت همتا یا تارا رو توصیف کنی کلیشه و جالب نیست، اما برای اینکه نویسنده بفهمه شخصیت چه چهره‌ای داره بهتره در مونولوگ هات این شکلی توصیف کنی.
برای درک بهتر ماجرا چند مثال دیگه میگم البته با اسم شخصت های رمان خودت.
حامد دستی تو موهای کوتاه و خرمایی رنگش کشید « اینجا خواننده می‌فهمه که رنگ موهای حامد چه رنگه»
همتا چشم‌های کشیده و حالت دارش رو تو حدقه چرخوند و در حالی که پایین موهای بلند مشکی رنگش بازی می‌کرد نشست.
و حالا می‌ریم سراغ توصیف مکان‌، اینکه اتاق همتا یا تارا به چه شکلی هست باید برای خواننده گفته بشه، اما باز هم اینکه اول بیای همه چی رو توصیف کنی جالب نیست. دوباره با خود شخصیت هات می‌ریم جلو
همتا با خستگی روی تخت تک نفره‌ای که گوشه‌ی اتاق شش متری‌اش قرار گرفته بود نشست و رو تختی سرمه‌ای رنگ ساده‌اش رو با خشم و عصبانیت چنگ زد. «اینجا فهمیدیم که اتاق همتا تخت تک نفره با چه رنگ رو تختی داره»
حالا توصیف زمان رو داریم اینکه این برهه از صحبت تارا و همتا در چه زمانی صورت گرفته.
همین جمله که گفته بشه، عقربه‌ها ساعت هشت شب رو نشون می‌دادن یا هوا رو به تاریکی بود خودش نشون
دهنده توصیف زمان هست.
@Tiam.R
اگر جایی ابهام داشت و موردی داشت بگو تا با هم بیشتر روش تمرکز کنیم
واقعاً مرسی بابت وقتی که میزاری
فکر کنم این رمان من خیلی کار داره
یعنی قلم من مشکل داره
سعی میکنم همه رو درست کنم تموم شد اطلاع میدم🌹

آخرین ویرایش توسط مدیر:
عضو کادر مدیریت
مدیر روابط عمومی
مدیر رسـمی تالار
نویسنده رسمی
مدرس انجمن
ناظر رمان
تیم تگ
برترین‌ مقام‌دار سال
Oct
801
3,284
103
21
آرزوهای محال
واقعاً مرسی بابت وقتی که میزاری
فکر کنم این رمان من خیلی کار داره
یعنی قلم من مشکل داره
سعی میکنم همه رو درست کنم تموم شد اطلاع میدم🌹
خواهش میکنم عزیزم
وظیفه است
قلمت مشکل نداره جای کار داره!
بلاخره مشاوره هم برای همینه
با هم جلو می‌ریم تا رمانت اوکی بشه ❤️

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Nov
370
451
63
تهران
وضعیت پروفایل
به کسی اعتماد کن که اندوه پنهان شده در لبخندت عشق پنهان شده در خشمت و معنای حقیقی سکوتت را بفهمد
عزیزم تا جایی که تونستم تصحیح کردم اگه میشه یه نگاهی بنداز🌹

@زهرارمضانی

آخرین ویرایش توسط مدیر:
عضو کادر مدیریت
مدیر روابط عمومی
مدیر رسـمی تالار
نویسنده رسمی
مدرس انجمن
ناظر رمان
تیم تگ
برترین‌ مقام‌دار سال
Oct
801
3,284
103
21
آرزوهای محال
آخرین ویرایش توسط مدیر:
عضو کادر مدیریت
مدیر روابط عمومی
مدیر رسـمی تالار
نویسنده رسمی
مدرس انجمن
ناظر رمان
تیم تگ
برترین‌ مقام‌دار سال
Oct
801
3,284
103
21
آرزوهای محال
بهتر از دفعه قبل بود چند مورد غلط املایی وجود داشت که طبیعیه
اما باز هم جای کار داره! به نظرم برای بهتر شدن این مورد اگه رمان هایی که تگ عالی دارن رو بخونی یا حتی رمان های نویسنده های دیگه که از سطح قلم عالی برخوردار هستند برات بهتره
@Tiam.R

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Nov
370
451
63
تهران
وضعیت پروفایل
بهتر از دفعه قبل بود چند مورد غلط املایی وجود داشت که طبیعیه
اما باز هم جای کار داره! به نظرم برای بهتر شدن این مورد اگه رمان هایی که تگ عالی دارن رو بخونی یا حتی رمان های نویسنده های دیگه که از سطح قلم عالی برخوردار هستند برات بهتره
@Tiam.R
ممنون از راهنماییت 🖤💋

آخرین ویرایش توسط مدیر:
عضو کادر مدیریت
مدیر روابط عمومی
مدیر رسـمی تالار
نویسنده رسمی
مدرس انجمن
ناظر رمان
تیم تگ
برترین‌ مقام‌دار سال
Oct
801
3,284
103
21
آرزوهای محال
اگر سوال دیگه ای نیست که بگم تاپیک بسته بشه! @Tiam.R

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Nov
370
451
63
تهران
وضعیت پروفایل
آخرین ویرایش توسط مدیر:
وضعیت
موضوع بسته شده است.

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا