تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

نقد همراه نقد همراه رمان کاپیتان عشق | منتقد Elena

وضعیت
موضوع بسته شده است.
نویسنده رسمی
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Jun
2,053
3,774
148
18
بسم‌الله‌الرحمان‌الرحیم
65957_36b261020a4d392d31790cf747718fa2.png

با عرض درود و وقت بخیری خدمت نویسنده ارجمند
اثر شما طبق چهارچوب و اصول نقد همراه توسط منتقد: @Elena پارت‌به‌پارت نقد می‌شود و پست‌های نقد توسط شخص منتقد در همین تاپیک ارسال می‌شود.

پیش از شروع نقد خواهش‌مندیم تاپیک قوانین نقد همراه را مطالعه کنید؛
?قوانین نقد همراه

برای پیشگیری از هرگونه اسپم و ... درصورت بروز هرگونه پرسش، سوال خود را در گپ اختصاصی منتقد خود یا تاپیک زیر مطرح کنید؛
?تاپیک پرسش و پاسخ تالار نقد

درصورتی تمایل به پیشنهاد و انتقاد از روند نقد خود و تالار نقد در تاپیک زیر مطرح کنید؛

?تاپیک انتقادات و پیشنهادات تالار نقد

به امید موفقیت روز افزون شما
مدیریت تالار نقد
@شکارچی(تیک)

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده رسمی
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Jun
2,053
3,774
148
18
بسم‌تعالی
71767_47787b19f3238a653029d76c914f93cd (1).png

نام رمان: کاپیتان عشق
نویسنده: مونیکا ذاکر
ژانر: عاشقانه، اجتماعی
خلاصه:
دختری که زندگی عاشقانه‌ای شروع کرده ولی در حین زندگی عاشقانه‌اش، اتفاق‌های گذشته برایش مرور می‌شود.
عشق با لحظات کوتاه می‌آید و می‌رود؛ ولی در زندگی این دختر ابدی است.

برای مطالعه رمان کلیک کنید!

آخرین ویرایش توسط مدیر:
مدیر بازنشسته
کاربر انجمن
Jun
1,593
200
133
Urmia
بسم تعالی
نقد همراه
نقد پارت اول:
لبخند به سمت آینه رفتم؛ نگاهی به موهای آشفته‌ام انداختم و چشمم رو روی صورتم چرخوندم .
(استفاده از آینه برای توصیف کارکتر کلیشه‌ای هست بنابراین بهتره است از یک روش دیگر برای توصیف استفاده شود)

به سمت ماشین رفتم و سوار ماشینم شدم.
- سلام ساناز. خوبی خانم دکتر؟
(خواننده با خوندن این قسمت گیج میشه چرا که بدون هیچ هشداری محیط عوض شده در این جا گفته شده که کارکتر به سمت ماشینش رفته و سوار شده و ناگهان کسی اونو صدا زده بهتره بود این‌جا توضیح می‌دادی که کارکتر می خواست کجا بده و آیا به مقصد رسیده همچنین این‌جا فضاسازی وجود نداره بهتر بود کمی فضا سازی می‌کردی
و درست تر این بود که مونولوگ (سلام ساناز. خوبی خانم دکتر) به جای نقطه از ویرگول استفاده می‌کردی)

با شنیدن صدای اشنایی ابرو بالا انداختم و به طرفش برگشتم، با دیدن صورت خوش فرم زیبای مرسانا تک‌تک خاطرات کودکی و زنگ انشاء مدرسه برام زنده شد، با شوق و اشتیاق بغلش کردم و گفتم:
- سلام مرسانا جون. خوبی دختر.
(در جمله (به طرفش برگشتم، ) به جای ویرگول باید از نقطه ویر‌گول ودر جمله ( برام زنده شد، ) از نقطه استفاده می کردی
توصیفات در این جا نسبت به قبل بهتر شده)

با خوشحالی قری به گردنش داد و گفت:
  • ممنونم عشقم.
  • بهت تبریک می‌گم عزیزم، موفق باشی. بالاخره به خواستت رسیدی.
(در این جا هم باید مونولوگ‌ها رو پشت سر هم می‌نوشتی
توصیف حالات کارکتر تصویر سازی شخصیت را در آن صحنه بهتر باسازی می‌کند)

در حالی که به طرف راه‌رو می‌رفت، گفت:
- مگه میشه مامانی مثل تو داشته باشه و حالش بد باشه؟
(در این جا اصلا از فضا سازی استفاده نشده فقط گفته شده به سمت راه‌رو میره و با توجه به اینکه کارکتر پزشکی اصلا معلوم نیست این جا منظور از راه‌رو ، راه‌روی کجاست می تونه راه‌رو مطب یا بیمارستان باشه)

چشمکی زد و به طرف آب سردکن رفت،
(در اینجا به جای استفاده از ویرگول باید از نقطه استفاده می‌کردی)

به سمت چایی ساز رفتم بوی چایی خستگی از تنم بیرون کرد
(در اینجا کلمه (رو) را جا انداختی)

بوی عطرقرمه سبزی به مشام می
خورد
(بوی عطر اضافه است باید از یکیش استفاده کنی)

ل*ب پرچیدم❌
ل*ب برچیدم✅

بند❌
بلند✅

دیگ❌
دیگه✅

به خواب❌
بخواب✅

گوشنم❌
گشنم✅

اشنایی❌
آشنایی✅

بعدا❌
بعد✅

پی نوشت: سلام و خسته نباشید خدمت نویسنده‌ی عزیز
رمانتون خوب و جالبه ولی از نظر توصیفات و فضاسازی کمی ضعیف هست این ضعف در اوایل و میانه پارت اول دیده می‌شود مثلا در داستان رمان این طور نوشته شده که کارکتر در آینه خود را میبیند ولی از توصیفات چهره به جز موهای آشفته چیزی بیان نشده و یا هنگامی که گفته شده که کارکتر سوار ماشین شده و ناگهان بدون هیچ توضیحی کسی صدایش زده و با هم گفت و گو کرده و او به سمت اتاقش می‌رود و بیماران را وزیت می‌کند اصلا معلوم نیست که آیا کارکتر که از قضا پزشک است در مطب است یا بیمارستان همین طور اشکالات نگارشی در پارت اول رمان دیده می‌شود که پیشنهاد میشه بیشتر روی توصیفات و فضاسازی کار کنید تا رمان مطلوب تر بشه همچنین سیر رمان به تندی پیش می‌رود ودر این باره نیز پیشنهاد می‌شود کمی آرام تر پیش بروید

آخرین ویرایش:
مدیر بازنشسته
کاربر انجمن
Jun
1,593
200
133
Urmia
بسم تعالی
نقد همراه
نقد پارت دوم: دستی به موهایم کشیدم یاد قدیم افتادم
( در این جا باید به جای موهایم (موهام) نوشته شود و همچنین می‌بینیم که کلمه (که ) جا انداخته شده)
در ماشین رو بنز مشکی رنگی رو باز کردم ، سوار ماشین شدم
( در اینجا کلمه‌های ماشین و رو اضافه هستند که اگر حذف شوند ساختار جمله زیباتر می‌شود)
بعد از چهل و پنج دقیقه جلوی یه کافی شاپ معروف وایستادم
( با توجه به جمله‌های قبلی می‌توانیم بفهمیم که کارکتر(ساناز ) راننده نیست پس باید نوشته شود وایستاد)
کاوه با نگرانی گفت:
  • ولی چشمات این رو نمیگه. هلیا کجاست؟
  • خونه کمند.
کاوه با تعجب پرسید:
  • اونجا چرا؟
  • با اعصبانیت گفتم خونه خالشه دیگه!
اعصابم خورد شد رفتم داخل اتاقم.
کاوه گفت:
ساناز حالت خوبه؟ من حرفی نزدم.
در دستگیرر و کشیدم که بازش کنم متوجه شدم در کلید کرده. در اتاق رو چرا کلید کردی؟
( با توجه به جمله های قبل متوجه میشیم کارکتر به یاد گذشته افتاده و وقتی به زمان حال بر می‌گردد متوجه میشویم در اتاق هست در حالیکه گفته نشده به اتاق خود رفته ود ادامه می فهمیم که دخترش را به خانه‌ی خواهرش فرستاده اونم بدون هیچ توضیحی قبلی و بعد از آن میفهمیم که همسر کارکتر در اتاق را قفل کرده
باید قبل از وقوع این اتفاق‌ها توضیح داده شود همچنین در این‌جا هیچ فضاسازی صورت نگرفته است همچنین توصیفات میان دیالوگی خسته کننده اند و باید بیشتر به حالات چهره در حین ادای دیالوگ ها پرداخته شود و حس ها کلیشه‌ای توصیف شدن و نا‌کافی هستند)
انقدر فکر کردم که دیونه شدم
(با توجه به جملات قبل کارکتر به خواب رفته بود پس چطوری به خاطر فکر کردن زیاد دیوانه شده است؟)
آخه ساعت دوازده و نیم نمی‌خواستی بری لباستو از خوشک شویی بگیری
(در اینجا باید از فعل هست استفاده شود)

غور❌
غر✅

شرین❌
شیرین✅

خوشک شویی❌
خشک‌شویی✅

پی نوشت: سلام و عرض خسته نباشید خدمت نویسنده عزیز
در پارت دوم رمان اشکالات نگارشی و ضعف توصیف و فضاسازی دیده می‌شود مثلا همسر کارکتر اصلا توصیف نشده یا خانه‌ای که کارکتر با همسر و فرزندش زندگی می‌کنند توصیف نشده همچنین کافی شاپ که کارکتر با عشق قدیمیش به آنجا رفته به غیر از اینکه دو طبقه است فضا سازی نشده پیشنهاد میشه بیشتر روی توصیفات و فضاسازی کار کنید تا رمان مطلوب‌تر بشه همچنین همان‌طور که در پارت قبل گفته شده سیر رمان به تندی پیش می‌رود در این باره نیز پیشنهاد می‌شود که کمی آرام تر پیش بروید

آخرین ویرایش توسط مدیر:
مدیر بازنشسته
کاربر انجمن
Jun
1,593
200
133
Urmia
نقد همراه
نقد پارت سوم: از اتاق اومد بیرون به سمت مبل رفتم،مامانم روی مبل نشسته بود اول از همه رو گونه مامان رو بو*س کردم.
( باید نوشته شود (اومدم )در اینجا گفته شده که مادر کارکتر تنها روی مبل نشسته ولی در ادامه می‌خوانیم که نوشته شده اول از همه کارکتر گونه مادرش را بوسیده پس می توان نتیجه گرفت کلمه اول از همه اضافه است )
مامان گفت:
  • ای دختر لوس.
  • قربونت برم من.
به طرف در خروجی رفتم.
(در اینجا اصلا فضاسازی بکار نرفته است )
- با انه منه، یه مقدار سرش درد می کرد.
( کلمه اول رو بنده اصلا متوجه نشدم چی نوشته شده)

ک❌
که✅

خورد❌
خرد✅

دیونه❌
دیوانه✅

خستست❌
خسته‌ است✅

پی‌ نوشت:عرض سلام و خسته نباشید خدمت نویسنده‌ی عزیز
در پارت سوم مثل بقیه‌ی پارت ها ضعف توصیفات و فضاسازی دیده می‌شود هر چند که به نسبت پارت‌های قبل کمتر دیده می‌شود و این جای امیدواری دارد مثلا اصلا خانه پدری کارکتر فضاسازی نشده همچنین مادر کارکتر اصلا توصیف نشده بنابر‌این پیشنهاد میشه بیشتر روی توصیفات و فضا سازی کار کنید تا رمان مطلوب تر بشه همچنین سیر رمان به تندی پیش می‌رود در این باره نیز پیشنهاد می‌شود کمی آرام تر به جلو پیش بروید

آخرین ویرایش توسط مدیر:
مدیر بازنشسته
کاربر انجمن
Jun
1,593
200
133
Urmia
بسم تعالی
نقد همراه
نقد پارت چهارم: با آسانسور با ماشین رفتیم طبقه دوازده.
(در این جمله کلمه ماشین اضافه است و حذف آن به زیبایی جمله کمک می‌کند)
بعد از کلی مغازه گشتن رفتیم سعید من رو پیش کوچمون پیاده کرد. رفتم خونه، سرساعت دو سی و پنج دقیقه هم باید می‌رفتیم آرایشگاه.
(در این جا باید نوشته شود سعید من رو تو‌ی کوچمون پیاده کرد و همچنین کارکتر به تنهایی باید به آرایشگاه برود در غیر این صورت باید اشاره می‌شد )
از خودم عکس گرفتم دادم به سعید.
(در این جای باید به جای دادم (فرستادم) نوشته شود)
موهاش هم که هوایی داده بود، در کل قشنگ شده بود.
( در اینجا بهتر است نوشته شود موهاش رو به سمت بالا حالت داده بود)
بابا گفت:
- نقشه.
( در اینجا باید نوشته شود نقششه )
تابه حال با بابام اینطوری حرف نزده بودم، ببین سعید بخاطر تو دارم جلوی خانوادمم می‌مونم بعدن تو اونطوری با من حرف میزنی. در اتاق رو محکم بسته رفتم افتادم رو تخت، خیلی فکر کردم.
( در اینجا باید نوشته شود که روی خون دادم وایمیستم)

چشم غوره❌
چشم غره✅

اوففففف❌
اوف✅

خدافظ❌
خداحافظ✅

خورد❌
خرد✅

پی نوشت: عرض سلام و خسته نباشید خدمت نویسنده عزیز
در پارت چهارم مثل بقیه‌ی پارت‌ها ضعف توصیف و فضاسازی دیده می‌شود مثلا در این پارت عروسی داشتیم بهتر بود در مورد اینکه کجا بر گذار میشه و چگونگی برگذاری و پذیرایی توصیف و فضاسازی می‌شد بنابراین پیشنهاد میشه بیشتر روی توصیفات و فضاسازی کار کنید تا رمان مطلوب تر بشه همچنین سیر رمان به تندی پیش می‌رود در این باره نیز پیشنهاد می‌شود کمی آرام تر پیش بروید

آخرین ویرایش توسط مدیر:
مدیر بازنشسته
کاربر انجمن
Jun
1,593
200
133
Urmia
بسم تعالی
نقد همراه
نقد پارت پنجم: صدای گوشی منو متحول کرد.
(در اینجا بهتر است نوشته شود منو از جا پروند یا توجهم رو جلب کرد)
ماشینم هم که همیشه در هر شرایطی که باید باشه نیست. یا تعمیرگاه یا کاوه داره.
( در اینجا بهتر است نوشته شود پیش کرده است)
تاکسی پیش خونه وایستاد.
(در این جا باید نوشته شود جلوی خونه وایستاد)
به امید اینکه مامان آیفون رو برداره، ولی سوگند برداشت.
سوگند خواهرمه، ولی خیلی فضوله از همه چی می‌خواد سردر بیاره.
  • کیه؟
  • من ساناز، در رو باز کن.
  • سلام خوبی؟
  • خوبم، مامان نیست؟
  • چرا هست.
صدای مامان از پشت سوگند اومد.
- بیا تو دخترم.
( همان‌طور که اینجا دیده می‌شود هیچ اشاره‌ای به این نشده که کارکتر آیفون را زده و همچنین باید نوشته شود ‌ه صدای مامان از پشت گوشی آیفون اومد)
با صدا کردن اسمم متحول شدم. با استرس برگشتم.
( اینجا باید نوشته شود از جا پریدم)

پی نوشت: سلام و خسته نباشید خدمت نویسنده عزیز
پارت پنجم بر خلاف پارت‌های قبل غلط املایی ندارد و این جای امیدواری ایت ولی همانند پارت‌های قبل ضعف توصیفات و فضاسازی دیده می‌شود به طور مثال کارکتر دخترش را به خانه‌ی پدریش برده بهتر بود کمی نمای خانه توصیف شود و همچنین کارکتر قرار بود همراه دوستش کافی شاپ برود و در اینجا هم بهتر بود کمی توصیف و فضا سازی شود بنابراین پیشنهاد میشه بیشتر روی توصیفات و فضاسازی کار کنید تا رمان مطلوب تر بشه همچنین سیر رمان به تندی پیش میرود ودر این باره نیز پیشنهاد می‌‌‌شود کمی آرام تر پیش بروید

آخرین ویرایش توسط مدیر:
وضعیت
موضوع بسته شده است.

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا