تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

نقد و بررسی نقد و بررسی اپیزود کلکسیون مردگان | منتقد مژگان خانم

• شروع کننده موضوع ساعت دار
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 109
  • پاسخ ها 2
سرپرست بخش ادبیات + مدیر تالار نقد و کافه ژورنال
عضو کادر مدیریت
سرپرست بخش
مدیر رسـمی تالار
نویسنده رسمی
کاریکلماتوریست‌
شاعر انجمن
مدرس انجمن
سـر‌دبیر انجمن
تیم تگ
منتقد انجمن
مشاور انجمن
ژورنالیست انجمن
گوینده انجمن
مقام‌دار آزمایشی
برترین‌ مقام‌دار سال
Apr
1,669
7,430
148
14
وضعیت پروفایل
نمی‌تونی من رو نبینی

به نام خالق هفت‌تیر و قلم

picsart_23-11-05_23-45-43-705_1cza_3cta.jpg

نقد و بررسی اپیزود کلکسیون مردگان

نویسنده:

@تمنای واژگان

منتقد:

@مژگان خانم

اپیزود کلکسیون مردگان

اگر هیچ منتقدی نداشته باشی، احتمالا به هیچ موفقیتی نخواهی رسید.

مالکوم ایکس

♡مدیریت تالار ادبیات♡

آخرین ویرایش:
مدیر بازنشسته
کاربر انجمن
Oct
158
360
63
نام اپیزود و مقدمه:
نام اپیزودت زیبا و جالب بود و ناخودآگاه من رو به یاد فیلم های دلهره آور سینمای غرب انداخت.
به هرحال احساس میکنم انتخاب نامت مثل نشستن یک دانه پازل در سر جای خودش، دقیق و لذ*ت بخش بود. و صد البته مرتبط بود و خواننده را مشتاق میکرد به ادامه دادن.
ژانر با محتوا یکسان بود و پیشاهنگ به قدری جالب بود که انگار دست مخاطب رو میگرفت تا با خودش به ادامه داستان ببرد.
جلد اپیزود:
در زمینه طراحی جلد احساس میکنم که تصویر،حق کامل اپیزود را ادا نکرده بود انگار یک جورایی خیلی کم و سطحی بود.البته نه اینکه موضوع را نرساند اما میتوانست خیلی بهتر باشد.
ساختمان اپیزود ( از لحاظ زاویه‌ی دید، واژگان و نوع نگارش):
روایت داستان رو بسیار دوست داشتم. اینکه ذهن من به عنوان مخاطب را مجبور به کنکاش میکرد و من رو به حال خودم رها نکرده بود برام جالب بود.

باتوجه به اینکه این اثر یک اپیزود هست و قطعا مخاطبان خاص خودش را هم دارد جالب تر و قابل باورتر بود اگر شرح کامل صحنه ذکر میشد، فضا سازی ها توضیح داده میشد و حتی رفتن و آمدن نور هم به مخاطب اطلاع داده میشد.
البته اگر از دید دیگر نگاه کنیم و اثر را با قوانین این سبک و ژانر مطابقت بدهیم هیچ ایرادی مشاهده نمی شود و همه چیز خیلی درست اتفاق افتاده است.
برای مثال
صحنه اول
نور آمد
دختری در گوشه ای از صحنه و در کنار پنجره روی یک چهارپایه نشسته است آه میکشد و شروع به دیالوگ گفتن می کند.

• اخیرا به نقش‌هایی که ایفا می‌کنم، تمایلی هرچند اندک نیز ندارم.....
کم بودن فضا سازی و عدم تفکیک دیالوگ ها کمی من رو در درک مفهوم اذیت کرد.

ایده و پردازش:

ایده اپیزود بسیار برای منی که سالها مخاطب تاتر بوده ام و هستم اصلا کلیشه ای نبود. شاید حتی هسته موضوع کلیشه ای باشد اما انقدر پردازش این ایده هوشمندانه است که تنها لذ*ت سهم شما می شود.
شخصیت‌پردازی:
بیشتر داستان به صورت مونولوگ گویی نگارش شده است. انتخاب این سبک هرچند برای نویسندگان ریسک بالایی داشته و چالش بزرگی است اما نویسنده خیلی خوب حریف این موضوع شده است.
علائم نگارشی:
استفاده از علائم نگارشی بسیار حرفه ای و دقیق بود و در کل نقاط ضعف موجود در اپیزود نزدیک به صفر بود و این نشان دهنده حساسیت، دقت و ظرافت نویسنده بود.
دوست من در پایان بسیار خوشحالم که افتخار نگارش نظراتم را روی متن شما داشتم و بهترین ها رو برای ادامه مسیرتان از خدا خواستارم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا