تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

پرهیزکاران در قران

• شروع کننده موضوع TELMA
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 44
  • پاسخ ها 0
نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
Jun
9,056
24,695
238
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨

آثار و نتایج پرهیزکاری از نظر قرآن:​

1 . انسان را از مکر دشمنان نگه می دارد:

«وان تصبروا وتتقوا لا یضرکم کیدهم شیئا» (32) ; «و اگر صبر کنید و پرهیزکاری نمایید، نیرنگشان هیچ زیانی به شما نمی رساند .»

2 . مایه تایید خداوند است:

«ان الله مع الذین اتقوا والذین هم محسنون » (33) ; «در حقیقت، خدا با کسانی است که پروا داشته اند و با کسانی است که آنها نیکوکارند .»

3 . انسان را از آتش دوزخ نجات می دهد:

«ثم ننجی الذین اتقوا ونذرا الظالمین فیها جثیا» (34) ; «آن گاه کسانی را که پرهیزکار بوده اند می رهانیم، و ستمگران را به زانو در افتاده در دوزخ رها می کنیم .»

4 . انسان را در بهشت الهی وارد می سازد:

«وسارعوا الی مغفرة من ربکم وجنة عرضها السموات والارض اعدت للمتقین » (35) ; «و برای نیل به آمرزش از پروردگار خود، و بهشتی که پهنایش به قدر آسمانها و زمین است و برای پرهیزکاران آماده شده است، بشتابید .»

5 . مایه نجات از سختیها است:

«ومن یتق الله یجعل له مخرجا» (36) ; «و هر کس از خدا پروا کند، خدا برای او راه بیرون شدنی قرار می دهد .»

حضرت علی علیه السلام بعد از تلاوت این آیه شریفه، قسمتی از آثار تقوا را چنین بیان می کند:

«واعلموا " انه من یتق الله یجعل له مخرجا " من الفتن، ونورا من الظلم ویخلده فیما اشتهت نفسه وینزله منزل الکرامة عنده (37) ;

آگاه باشید: آن کس که تقوا پیشه کند [و از خدا بترسد، خداوند] راهی برای رهایی از فتنه ها به رویش می گشاید و نوری در دل تاریکی به او عطا می نماید و او را در آنچه دوست دارد [و به آن علاقه مند است] برای همیشه جاودانه می سازد و او را در منزل کرامت [و بزرگی] فرود می آورد [و از او پذیرایی می کند] .»

6 . اصلاح کارهای زندگی:

«یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله وقولوا قولا سدیدا × یصلح لکم اعمالکم ...» (38) ;

«ای کسانی که ایمان آورده اید، از خدا پروا دارید و سخنی استوار گویید تا اعمال شما را به صلاح آورد .»

7 . بخشوده شدن گناهان:

«یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله ... یغفر لکم ذنوبکم » (39) ;

«ای کسانی که ایمان آورده اید، از خدا پروا دارید تا ... گناهانتان را بر شما ببخشاید .»

8 . باعث محبت الهی:

«... ان الله یحب المتقین » (40) ;

«... به درستی که خداوند پرهیزکاران را دوست می دارد .»

9 . عزت و کرامت نزد پروردگار:

«ان اکرمکم عند الله اتقیکم » (41) ;

«همانا گرامی ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست .»

10 . پذیرفته شدن اعمال:

«انما یتقبل الله من المتقین » (42) ;

«همانا خداوند از تقوا پیشگان قبول می نماید .»

11 . بشارت در دنیا و آخرت:

«لهم البشری فی الحیوة الدنیا وفی الآخرة » (43) ;

«برای ایشان (تقوا پیشگان) در دنیا و آخرت بشارت است .»