تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

نقد سینما نقد و بررسی سریال قهوه ترک

• شروع کننده موضوع hana.88
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 48
  • پاسخ ها 0
مدیر تالار فیلم و سریال
عضو کادر مدیریت
مدیر رسـمی تالار
ناظر انجمن
ویراستار انجمن
ژورنالیست انجمن
Oct
2,884
4,540
133
𝑩𝒖𝒔𝒉𝒆𝒉𝒓

لیست کامل بازیگران

حامد بهداد، سارا رسول‌زاده، امیر جعفری، مجتبی پیرزاده، محمد ولیزادگان، امیر نوروزی، بهاره کیان‌افشار، شاهرخ فروتنیان، عرفان ناصری، فرید سجادی‌حسینی، پیام احمدی‌نیا، ایپک تن الجای، سلطان ساروهان و مهمت پولات

بررسی سریال قهوه ترک

سریال قهوه ترک، چهارشنبه هر هفته ساعت 8:00 صبح از شبکه نمایش خانگی زردفیلم منتشر خواهد شد. در خلاصه داستان آن آمده است: می‌شنوی؟ نبایدم بشنوی! چون کسی اجازه نداده که این صدا به گوشت برسه! چرا؟ چون ترجیح میدن پرنده توی قفس بمونه تا از دیدن صورت غم انگیزش لذ*ت ببرن! اما نه! من هر طور که شده از این قفس بیرون میام و خودمو نجات میدم، من پرواز می‌خوام! حتی اگه همه جلومو بگیرن از هر راهی که بشه پرواز می‌کنم. کلی آرزو دارم که هر شب چشمامو بستم و خوابشو دیدم.
علیرضا امینی، که پیش از این با فیلم‌هایی همچون “انتهای خیابان هشتم” و “هفت دقیقه تا پاییز” مهارت خود را در ساخت ملودرام‌های تلخ و گزنده نشان داده بود، در تیم نویسندگان این سریال حضور دارد. او توانایی قدرتمندی در خلق داستان‌های ملودراماتیک دارد و “قهوه ترک” مقدمه‌ای مناسب برای گسترش جنبه ملودراماتیک داستان را فراهم می‌کند. در این قسمت، با یک را*بطه عاطفی مرموز روبرو هستیم که فقط یک طرف آن را می‌بینیم. فراز و نشیب‌های این را*بطه می‌توانند نقش مهمی در تعیین لحن عمومی قسمت‌های بعدی ایفا کنند.

[BGCOLOR=rgba(255, 251, 117, 0.25)]سریال موضوعاتی را مطرح می‌کند که کنجکاوی مخاطب را برای ادامه تماشای داستان برمی‌انگیزد.[/BGCOLOR]
نقد و بررسی سریال قهوه ترک

بیوگرافی کارگردان سریال

او در اراک به دنیا آمد و دارای تحصیلات فوق لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه آزاد اسلامی است. وی در ابتدا (سال ۱۳۷۲) با کارگردانی فیلم‌های کوتاه شروع به کار کرد. فعالیت حرفه‌ای در سینما را سال ۱۳۷۸ به عنوان دستیار کارگردان با فیلم زمانی برای مس*تی اسب‌ها (بهمن قبادی) تجربه کرد، سپس در فیلم صنم بازی کرد. فیلم دیگر او بلوک ۹ خروجی ۲ نیز برای دریافت پروانه نمایش با مشکل مواجه شد اما پس از ۴ سال توقیف در نهایت سال ۱۳۹۶ توانست نظر اعضای شورای پروانه نمایش را بدست آورد.

نقد سریال قهوه ترک

در پس‌زمینه سریال، با یک ماجرای ظاهراً جنایی روبه‌رو می‌شویم که تنها به صورت کلی است، اما کنجکاوی تماشاگر را برای دیدن یک درام پر از طرح و توطئه افزایش می‌دهد. ترکیب احساسات‌گرایی ملودرام و منطق و خرد لازم برای حل یک پرونده جنایی در سریال‌هایی به نتایج قابل قبولی منجر شده است و “قهوه ترک” نیز می‌تواند در این موارد موفق عمل کند.

سارا رسول زاده، برگ برنده قهوه ترک

شخصیت ترانه، دختری فراری، با الگوهای کلیشه‌ای پیشین متفاوت است. او در ابتدای سریال به عنوان یک دختر جنگنده، سرسخت و مستقل که در نگاه اول می‌داند از آینده‌اش چه می‌خواهد. او به‌تنهایی وارد دنیایی ناآشنا می‌شود و بدون اعتنا به سخنان اطرافیانش مسیر خود را آگاهانه انتخاب می‌کند. با تصویر اولیه‌ای که در قسمت اول سریال از شخصیت ترانه داریم، سازندگان با موفقیت زنانگی قوی او را در دنیایی بی‌رحم حفظ می‌کنند.
“قهوه ترک” فرصتی را هم به تماشاگر می‌دهد تا به‌سراغ نوعی فضای ذهنی و بازی با انتظارات بروند. این موضوع به ویژه در ارتباط بین دو خواهر قابل مشاهده است. ترانه در یک جمله مهم می‌گوید: “من و تو هیچ‌وقت از دست هم خلاص نمی‌شیم. من و تو یک نفریم.” استفاده دراماتیک از سارا رسول‌زاده در دو نقش نیز توجیهی برای این اشاره‌هاست.

شروع قوی، مدت زمان کم

این تمام مسائل در حالی رخ می‌دهند که هنوز بسیاری از شخصیت‌های اصلی وارد سریال نشده‌اند. “قهوه ترک” بار پیشبرد داستان را بر دوش سارا رسول‌زاده قرار داد و در قسمت‌های بعدی، ورود بازیگرانی مانند حامد بهداد، امیر جعفری و مجتبی پیرزاده را مشاهده خواهیم کرد. با توجه به این توضیحات، به‌نظر می‌رسد “قهوه ترک” با شروع قوی خود، قلب مخاطبان را به خود جلب می‌کند و به یک سریال پرطرفدار تبدیل خواهد شد.
در نهایت، با توجه به امکاناتی که قسمت اول “قهوه ترک” برای گسترش داستان فراهم می‌کند، این قسمت را می‌توان یک شروع امیدوارکننده و موفق برای سریال دانست. توانایی سازندگان در ایجاد ملودراماتیک قدرتمند و ترکیب آن با جنایی و رمز و راز، جذابیت سریال را افزایش می‌دهد. با شخصیت‌های جذاب و پیچیده‌ای مانند ترانه و با ورود شخصیت‌های دیگر، انتظار ما از سریال “قهوه ترک” برای گذشته آیندهٔ مشتاقانه‌تر می‌شود.

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا