تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

مصاحبه ❁ مصاحبه‌ی اختصاصی با «مهدی شوشتری» | نویسنده ❁

• شروع کننده موضوع جُمانه
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 260
  • پاسخ ها 1
مدیریت وبـسایت
مدیریت وبـسایت
Apr
1,175
11,671
169
TehRan
به نام ایزد منان
☆در خدمت شما هستیم با سری جدید مصاحبه با نویسندگان افتخاری☆

85115_f60cd7e4ecfefddd185445faa24cae14.png

در این مصاحبه، قرار است با جناب آقای مهدی شوشتری «رمان‌نویس و تولیدکننده‌ی محتوا در حیطه‌ی نویسندگی» همراه باشیم.

✒✒✒

سلام جناب شوشتری‌عزیز، خیلی ممنون که مصاحبه‌ی تیم ما رو پذیرفتید. لطفاً یک بیوگرافی برای دوستانی که شما رو نمی‌شناسند، بگید‌.

خیلی ممنون از تیم شما که افتخار دادن و من رو لایق مصاحبه دونستن.

مهدی شوشتری هستم، نویسنده و تولید کننده‌ی محتوا - متولد ۱۳۷۷
دزفول به دنیا اومدم؛ اما ساکن فولادشهر اصفهان هستم. مدرک تحصیلیم هم دیپلم ریاضی و فیزیکه.

۱. چند اثر از شما به چاپ رسیده؟ و از کدام نشرها.
اثر چاپ شده‌ای متاسفانه هنوز ندارم؛ چون که درحال نگارش رمانم در ژانر فانتزی هستم و هنوز تموم نشده.

۲. از چه سنی نوشتن را شروع کردید و چه‌طور استعداد خودتون رو در این عرصه یافتید.

نوشتن حرفه‌ای رو از ۱۹ سالگی شروع کردم‌
درمورد این‌که چه‌طور این استعداد رو کشف کردم باید بگم استعداد نیست و بخاطر علاقه‌ای بوده که به سینما و ادبیات داستانی داشتم. وقتی ۱۷ سالم بود، به واسطه‌ی یکی از دوستان در دبیرستان، جرقه‌ی سینما و نویسندگی در ذهنم زده شد و از اون موقع تا به امروز هدف زندگی من شده و هم‌چنان درحال پژوهش هستم.

۳. اولین اثری که نوشتید چه بود و در چه سنی؟
اولین اثری که نوشتتش رو شروع کردم از ۱۹ سالگی بوده و تا به امروز یعنی ۲۲ سالگی، نوشتش ادامه پیدا کرده و به اتمام نرسیده - دلیلش هم وقفه‌ی خدمت از ۱۹ تا ۲۱ سالگی بوده و من بیشتر این رمان رو توی دوران خدمت سربازی نوشتم.

۴. آیا رمان در دست تایپی دارید یا خیر؟ اسم رمان را نیز بگویید.
جواب این سوال در سوال سه و چهار قرار گرفته.

۵. بیشتر در چه ژانری می‌نویسید و علاقه دارید که در همان ژانر بخوانید.
فعلاً تمرکزم بر روی ژانر فانتزیه و بیشتر هم توی همون زمینه‌ی فانتزی مطالعه می‌کنم.

۶. رمان‌نویس و یا نویسنده-شاعر موردعلاقه‌یتان را نام ببرید.
نویسنده مورد علاقه (پائولو کوئیلو)

شاعر (مولانا)

۷. کدام یک از آثار شما طرفدار و خواننده‌ی بیشتری داشته؟
-
۸. به نظر شما، نقطه‌ی اوج یک‌کتاب و یک‌نویسنده کجاست؟
نقطه‌ی اوج کتاب می‌تونه چندین بخش مختلف داستان باشه‌. هرموقع که شخصیت اصلی داستان یک‌تصمیم حیاتی بگیره و تغییر مهمی شکل بگیره می‌تونه نقطه‌ی اوجی باشه برای خودش؛ امّا به نظرم پایان‌بندی یک‌اثر و گره‌گشایی نهایی از همه‌ی بخش‌ها بالاتر قرار می‌گیره.

۹. اگر به گذشته برگردید، باز هم نوشتن را انتخاب می‌کنید؟
صد در صد که دوباره نوشتن و همین مسیر رو انتخاب می‌کردم ?✌

فرقش اینه که اگر به گذشته بر می‌گشتم توی دبیرستان به جای رشته‌ی ریاضی فیزیک، رشته‌ی نمایش یا ادبیات رو انتخاب می‌کردم.

۱۰. به نظر شما نوشتن یک‌موهبت خدادادی‌ست و یا مهارتی که با استمرار به دست می‌آید؟
نوشتن هم یک‌مهارته و هر مهارتی با تمرین و استمرار رشد می‌کنه.

البته که بعضی‌ها ممکنه سریع‌تر رشد کنن اما چیزی به اسم موهبت خدادادی وجود نداره. همه‌چیز به پشتکار ما و تصمیماتی که برای زندگی‌مون می‌گیریم بر می‌گرده.

آخرین ویرایش:
مدیریت وبـسایت
مدیریت وبـسایت
Apr
1,175
11,671
169
TehRan
۱۱. به نظر شما، کلاس‌نویسندگی باعث استارت خو*ردن نوشتن می‌شود و یا تأثیری در قلم فرد دارد؟
این سوال مثل شمشیر دو لبه می‌مونه. درمورد این‌که استارت نوشتن با کلاس رفتن می‌خوره، هیچ ربطی به نظر من نداره و خود من هم هیچ‌جا کلاس نویسندگی نرفتم. استارت نویسندگی از جوشش درونی و قوه‌ی تخیل شخص می‌خوره؛ اما درمورد این‌که کلاس‌ها تاثیر داره، بله تاثیر داره، قطعا تاثیر داره. به این خاطر که شخص توی موقعیت، مطالعه و تمرین قرار می‌گیره و از طرفی شخص آموزش دهنده، تجارب خودش رو هم به بقیه منتقل می‌کنه. بیشتر بر می‌گرده به انگیزه‌ی هنرجو و دانش و مهارت استاد آموزش دهنده.

۱۲. روند مطالعه و سلیقه‌ی مخاطبان، فروش و چاپ کتب در ایران را به چه‌صورت می‌بینید؟
بسیار بد. از انتقادات سخت‌گیرانه‌اس. مخاطبان و مقایسه آثار، با آثار خارجی گرفته تا پروسه‌ی چاپ و فروش، در حال حاضر واقعا بده.

نکته دوم اینه که ارتباطات بین‌المللی هم به اون شکل نداریم و بخاطر تحریم‌ها، حتی شانس چاپ اثر در خارج هم به اون شکل نداریم. مگر این‌که خود نویسنده واقعا پیگیر باشه.
می‌تونم بگم بدترین دوران چاپ کتاب ایرانه.

۱۳. آیا نویسنده این اجازه را دارد تا عقاید خود را در آثار به مخاطبان تحمیل کند؟
بله قطعا. خاصیت نویسنده همینه که ارزش‌ها و دیدگاه خودش رو در عمق متنش قرار بده تا به دیگران انتقال پیدا کنه وگرنه تبدیل به یک‌ربات بی‌احساس می‌شه که فقط می‌نویسه بدون هیچ فلسفه‌ای... . اما نکته این‌جاست که اون نویسنده آیا ارزش‌ها و باورهای مثبتی رو توی متن قرار می‌ده و به دیگران کمک می‌کنه یا ارزش‌های غیراخلاقی و غیرانسانی قرار می‌ده و به مخاطب سم تزریق می‌کنه.
این‌جاست که به نظرم شخص نویسنده درمورد این‌که چی به مخاطب برسه و مسیر زندگیش رو تحت تاثیر قرار بده، به شدت مسئوله.

۱۴. بازخورد آثارتان در فضای مجازی و واقعیت به چه‌صورت بوده است؟
-
۱۵. به‌نظرتان رمان‌های لحن اول‌شخص و غیرادبی چاپ شده نیز؛ مانند رمان‌های سوم‌شخص و ادبی طرفدار دارد؟ و یا نشری آن اثر را برای چاپ می‌پذیرد؟
اگر رمان‌های اول شخص محبوب نبودن یا طرفدار نداشت، بزرگانی مثل چارلز دیکنز رو امروز نمی‌شناختیم
قطعاً هر سبک و لحنی طرفدار خودش رو داره و درمورد پذیرش انتشاراتی‌ها، به نظر من همه‌اش بر می‌گرده به اعتبار نویسنده. نویسنده اگر اعتبار داشته باشه در هر سبک و ژانری می‌تونه اثر خودش رو به چاپ برسونه.

۱۶. به نظر شما، لازمه‌ی نوشتن دانستن اصول ویراستاری و نقد جهت پیشرفت اثر است؟
لازمه‌ی نوشتن اینه که داستان پرداز خوبی باشیم و ویراستاری وظیفه‌ی ویراستار ادبیه که انتشارات موظف به استخدام این افراده.
اما دونستن اصول ویراستاری، کمک خیلی زیادی به نویسنده می‌کنه و مثل عصای دستش می‌شه. یعنی دانشیه که واقعا در زمان نوشتن کمک کننده‌اس و باعث می‌شه متن تمیزتر و با کیفیت‌تری به انتشاراتی ها تحویل بدیم و از اون طرف خروجی بهتر با ایرادات کمتری داشته باشیم.

۱۷. یک پیشنهاد کتاب و یا فیلم-سریال برای این روزها.
سوال خیلی خوبی پرسیدید. کتاب به سوی کامیابی از آنتونی رابینز رو پیشنهاد می‌دم چون غیر داستانیه و چیزیه که به درد همه می‌خوره تا بتونن خودشون رو پرورش بدن و نیروی اراده و کنترل احساساتشون رو تقویت کنن?

فیلم سینمایی یاغی دشت که زندگی نامه‌ی نویسنده‌ی بزرگ یعنی دیوید سالینجر هست رو به دوستان نویسنده پیشنهاد می‌دم که توسط یکی از دوستان خوب نویسنده به خود من پیشنهاد داده شده بود?
و برای سریال هم انیمه‌ی سریالی ناروتو رو پیشنهاد می‌دم چون هرچیزی که لازم بود رو درون خودش داشت و حرفی واسه گفتن نمی‌ذاره?

۱۸. و یک توصیه برای افرادی که می‌نویسند.

توصیه ی من اینه که رزومه‌ی با کیفیتی درست کنن که می‌شه اولین کتاب‌های چاپ شده‌شون و ارتباطات خودشون رو گسترش بدن. چون اگه رزومه یا همون آثار اول خوب باشه، می‌تونن با نشرهای قوی‌تر هم واسه آینده‌شون همکاری کنن اما اگه بد باشه جلوی رشد و انگیزه‌شون گرفته می‌شه. فقط به چاپ شدن نوشته شون فکر نکنن، به خلق یک‌کار با کیفیت فکر کنن چون تا آخر عمر به نامشون باقی می‌مونه.

مغرور نباشن و مغرور نشن که نویسنده انتقال‌دهنده‌ی انرژی هاست و به نیروی عشق و پشتکار باور داشته باشن؛ اما هوشمندانه و با برنامه‌ریزی درست جلو برن.
شاد و موفق باشید??

ممنون که وقت ارزشمندتون رو در اختیار ما قرار دادید.
قلمتون مانا، یا علی مدد ???
آیدی اینستاگرام جناب شوشتری جهت ارتباط:
mehdi_shoshtarii
و آیدی ایشان در انجمن:
@Ario.Mnj

1400/8/25
00:00

آخرین ویرایش:

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا