تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

آموزشی کارگاه آموزشی برای ارتقای قلم نویسنده

نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
Jun
9,053
24,689
238
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
? #تمرین
? #نگارش_آنی
? بشمارید و بنویسید

1. تا ده بشمارید و بنویسید چگونه آدمی به نظر می‌رسید.
2. تا بیست بشمارید و هوای امروز را توصیف کنید.
3. تا پنجاه بشمارید و بنویسید دیروز چه‌کار می‌کردید.
4. تا صد بشمارید و اتاقی را که در آن به سر می‌برید مفصل توصیف کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
Jun
9,053
24,689
238
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
? #تمرین
? #نگارش_آنی
? فیل‌های صورتی

به فیل‌های صورتی فکر کنید و شرحی از کار‌هایی که دیروز انجام دادید بنویسید.

* فیل صورتی (Pink Elephant) ظاهراً به هر نوع تصویری گفته می‌شود که منشاء آن الکلیسم مفرط باشد؛ همچنین به هر گونه ادراک تصویری توهم‌آمیز یا توهم تصویری نیز خطاب می‌شود. در رعشه همراه با هذیان، تصاویر وهمی با اصطلاح فوق نامگذاری می‌شوند.*

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
Jun
9,053
24,689
238
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
? #تمرین
? #نگارش_آنی
? من می‌نویسم

در تمرین‌های قبلی نگارش آنی بدون فکر از پیش تعیین شده می‌نوشتید. این‌بار هم «فقط می‌نویسید»، ولی دیگر خبری از موضوعات مفروض نخواهد بود.

1. آماده نوشتنید، ولی تا زمانی که شروع کنید هیچ تصوری از اینکه بعد چه پیش خواهد آمد ندارید.
2. با عبارت «من می‌نویسم...» شروع کنید و توقف نکنید.
3. اگر برای یک ثانیه احساس کردید ذهنتان خالی شد، فقط بنوسید «من می‌نویسم، من می‌نویسم...» تا وقتی که چیزی پیدا شود.
4. نقشه نکشید، خودتات را سانسور نکنید، فقط بنویسید.
5. حاضر، آماده... شروع. (به مثال 1 دقت کنید.)
6. وقتی کارتان تمام شد، زیر‌واژه‌ها، عبارات، یا جملاتی که مشخصاً دوست دارید خط بکشید. (به مثال 2 دقت کنید.)

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
Jun
9,053
24,689
238
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
? #تمرین
? #نگارش_آنی
? من می‌نویسم

#مثال_1
من می‌نویسم چون نوشتن این کتاب را شروع کرده‌ام یک کتاب چیست یک کتاب چیزی‌است میان جلد‌های سخت نه اینکه نمی‌تواند میان جلد‌های نرم باشد و جلد نرم نامیده شود پشتم درد می‌کند در این لحظه به همین خاطر نمی‌خواهم پشت ماشین تایپ بشینم و تایپ کنم در واقع پشتم اِن‌قدر بد است که فکر می‌کنم دراز خواهم کشید ولی نمی‌توانم دراز بکشم چون باید این تمرین را برای کتاب انجام دهم کتاب من نمی‌توانم فکر کنم به بله می‌توانم...

#مثال_2
من بر مبنای کار شخصی خودم، ضرب‌آهنگ جمله «جلدهای نرم باشد و جلد نرم نامیده شود پشتم» را دوست دارم.
* Papercovers and its called a paperback my back.*

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
Jun
9,053
24,689
238
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
? #نتیجه_گیری
? #نگارش_آنی

حتی در این مرحله ساده فرآیند، می‌توانیم ارزش امور شگفت‌انگیز و اصالت آنچه را که می‌نویسیم یاد بگیریم، و به غرایز خود ایمان بیاوریم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
Jun
9,053
24,689
238
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
? #تمرین
? #نگارش_آنی
? موسیقی و کلمات

موسیقی و ضرب‌آهنگ می‌تواند محرک فوق العاده‌ای برای فرآیند نگارش باشد.

1. چشمانتان را ببندید و برای چند لحظه به قطعه‌ای موسیقی گوش کنید.
2. بگذارید موسیقی ادامه پیدا کند. گفتاری در مورد موضوعی مشخص بنویسید: جنگ، صلح، عشق، فوتبال و غیره. نقشه نکشید. بگذارید موسیقی آنچه را که می‌نویسید، واژه‌هایی که به کار می‌برید و غیره را هدایت کند.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
Jun
9,053
24,689
238
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
? #تمرین
? #نگارش_آنی
? کتاب آنی

1. کتابی خیالی را رو‌به‌روی خود در نظر بگیرید. کتاب داستانی کاملاً نو دارد، هیچکس این داستان را تا به حال نخوانده و نه شنیده است.
2. صفحه اول آن را باز کنید. سه خط اول داستان را بنویسید.
3. حال به صفحه سوم بروید، انگشتتان را روی پاراگراف سوم بگذارید.
4. سه خط اول این پاراگراف را بنویسید.
5. حال به صفحه بعد بروید، یک تصویر می‌بینید. آن را توصیف کنید.
6. حال به صفحه آخر بروید و سه خط آخر کتاب را پیدا کنید. آن‌ها را بنویسید.
7. کتاب را ببندید. به عنوان روی جلد نگاه کنید. عنوان کتاب را بنویسید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
Jun
9,053
24,689
238
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
? #تمرین
? #نگارش_آنی
? شعر آنی

1. من جادوگرم و می‌توانم در یک چشم به هم زدن همه واژه‌های دنیا را غیب کنم و فقط چهار واژه را نگه دارم.
2. چهار واژه‌ای را که می‌خواهید نجات دهید انتخاب کنید و بنویسید.
3. من جادوگرم و می‌خواهم سخاوتمند باشم. می‌توانید چهار واژه دیگر هم نگه دارید.
4. آن‌ها را انتخاب کنید و بنویسید.
5. حال هشت واژه دارید و آن‌ها به زودی تنها هشت واژه کل جهان خواهند شد. اگر این هشت واژه را تبدیل به شعر کنید، بقیه واژه های دنیا نجات پیدا خواهند کرد.
6. می‌توانید اگر کمکتان می‌کند واژه‌ها را تکرار کنید، ولی فقط می‌توانید از این هشت واژه استفاده کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
Jun
9,053
24,689
238
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
? #نتیجه_گیری
? #نگارش_آنی

بسیار خب، شما همه واژه‌های دنیا را نجات دادید. من دیگر جادوگر نیستم، اما شما یک شاعرید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده افتخاری
نویسنده افتخاری
مدیر بازنشسته
Jun
9,053
24,689
238
وضعیت پروفایل
مَن؛ نقآشِ بومِ کوچَک 🎨
? #تمرین
? #نگارش_آنی
? واکنش به واژه

? نگارش آنی می‌تواند برای هر نویسنده‌ای رهایی‌بخش باشد، و به نویسندگانی که در مراحل اولیه کار هستند نشان دهد که برای خلق عبارات جالب و کاربرد‌های اصیل بدیع واژه، نباید بنشینند و به صفحه کاغذ خیره شوند و منتظر آمدن الهام باشند؛ در واقع، «در انتظار الهام به‌سر‌بردن» آخرین کاری است که باید انجام داد.
? نشستن و فکر کردن در مراحل آخر انجام می‌شود؛ یعنی وقتی که می‌خواهیم کار را بازنویسی کنیم و ساختار آن را دوباره تنظیم کنیم.
? اولین وظیفه شما این است که مشغول کار شوید، با هر شکل یا قالب، تا به ذهن انتقادی خود چیزی برای کار کردن ببخشید. این تمرین ما را در این مسیر پیش‌تر می‌برد.

1. در سمت راست صفحه کاغذ، خطی عمودی بکشید.
2. در پایان این تمرین فهرستی از واژه‌ها خواهید داشت که من آن‌ها را در اختیار شما می‌گذارم.
3. اولین واژه را در ستون بنویسید.
4. بلافاصله یک عبارت یا جمله کوتاه (نه فقط یک واژه)، فکر، سوال، خاطره، یا عبارتی بی‌معنی را جلوی آن بنویسید؛ عبارتی که این واژه را در ذهن شما تداعی می‌کند.
5. خود واژه را در عبارت یا جمله‌ای که می‌نویسید وارد نکنید.
6. برای نگارش هر واکنش فقط ده ثانیه فرصت دارید.
7. بعد از ده ثانیه باید به سراغ واژه دوم بروید. از نوشتن عبارت اول دست بردارید و به سراغ دومین واژه ستون بروید و عبارت دوم را بنویسید.
8. فقط بنویسید، نقشه نکشید. اگر ذهنتان خالی شد فقط بنویسید «من می‌نویسم، من می‌نویسم» تا وقتی که چیز دیگری پیدا شود.
9. فهرست مورد نظر من این است: سبز، یخ، تلویزیون، قرمز، شن، عشق، مذهب، موز، تلفن، مرگ، دلفین، لندن، کفش، آبی، مادر، دریا، تابستان، هواپیما، جنگ، همبرگر، صورتی.
10. برخی از عبارات را بخوانید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا