تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

نقد کاربران نقد رمان توکیو | حدیث و فاطیما

• شروع کننده موضوع شکارچی
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 777
  • پاسخ ها 16
نویسنده رسمی
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Jun
2,053
3,774
148
18
523BCD15-E973-40E1-BFD9-E52F8CC7D38A.jpeg

نام رمان : توکیو
نویسندگان: حدیث پورحسن، فاطمه یوسفی
ژانر: جنایی، معمایی

خلاصه:
آدم‌ها معمولاً علاقه‌ی چندانی به ریاضی ندارند، اما اکثرشون را*بطه‌ی صفر و اعداد رو می‌دونند. اون آدم هم توی زندگی من مثل صفر بود!
وقتی توی وجودم ضرب شد، یه جورایی شبیه به پایان من بود، توی چنین شرایطی فرقی نمی‌کنه که بزرگ باشی یا کوچیک وقتی ضرب بشی، همه‌ی زندگیت نابود میشه و کاخی که برای خودت ساخته بودی ذره ذره فرو می‌ریزه و کاری از دست تو بر نمیاد...
لینک رمان: https://forum.cafewriters.xyz/threads/18445/#post-183125

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده رسمی
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Jun
2,053
3,774
148
18

43565_2cd1f758b5974a1b1c7e9cda7c31847c.png

بسم‌تعالی
نویسنده عزیز از شما بابت انتقاد‌پذیری و احترام به نظرات دنبال‌کنندگان رمانتون سپاس‌گذاریم.
خواهش‌مندیم پس از ایجاد تاپیک نقد کاربران مروری بر قوانین ساب نقد کاربران داشته باشید؛
?️قوانین ساب نقد کاربران

همچنین در صورت بروز هرگونه پرسش یا سوالی می‌توانید در تاپیک زیر مطرح کنید؛
?️تاپیک جامع پرسش و پاسخ تالار نقد

نویسنده ارجمند شما نیز می‌توانید انتقادات، پیشنهادات و شکایات خود را در تاپیک زیر با ما به اشتراک بگذارید؛
?️تاپیک جامع انتقادات و پیشنهادات تالار نقد

یاحق
مدیرت تالار نقد
@شکارچی

آخرین ویرایش توسط مدیر:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Aug
40
478
83
22
شهر دلتنگیام
تحلیل و بررسی :رمان گروهی توکیو

( با سلام خدمت نویسنده‌های عزیزم٬ حدیث و فاطمه‌جان)

قبل از هر چیزی به عنوان یک شروع به سراغ ارائه‌ی نظراتم میرم .اگه از اول یعنی از بالا به پایین طبق پست‌ها در سایت شروع کنم٬ نظرم رو در مورد جلد بیان می‌کنم .جلد محتوای تصویری مرتبط و خوبی داره .یه هیولایی که پشت سر دختره و می‌خواد اون رو بخوره !در اصل این‌کار رو با تیکه تیکه کردن مغز و چهره‌اش شروع می‌کنه و هدفی جز گرفتن هویت دختر نداره ؛امّا مهم‌ترین نکته به جمله‌ی روی جلد مربوط می‌شه !هیولایی که پشت دختر هست٬ در واقع کسی هست که اون ازش انتظار همچنین کاری رو نداشته !چون داستان ژانر معمایی داره٬ خب٬ این معما از روی جلد آغاز می‌شه در ضمن بدلیل اینکه هنوز در اوایل رمان قرار داریم٬ نمی‌شه زود قضاوت یا پیش‌بینی‌اش کرد و اگه سوالی یا جوابی در ذهن ما به عنوان خواننده شکل بگیره٬ فقط یک فرضیه‌ست و چیزی بیش از این نیست .اما ژانر جنایی گره‌ی بعضی از معماها رو پیچیده‌تر می‌کنه ؛یعنی حتی شک و ظن ما رو به سمت کوچک‌ترین بخش های داستان می‌بره و در این بین٬ لازم هست که با دقت به همه چیز نگاه کنیم شاید جواب یکی از صد معما٬ داخل اشیاء یا حتی آدم‌های پیرامون آکینا یا همون هیوای داستان باشه .روند خوبی داره و خیلی خوب هم پیش‌روی می‌کنه ؛در نظر بیشتر به داستان‌های ژاپنی شباهت داره مخصوصا نوع داستان من رو یاد انیمه‌ی فرشتگان مرگ می‌ندازه .چون در برخی لحظات آکینا خودش رو مورد بازنگری‌‌های روانشناسی قرار میده و این یک برخورد عادی نیست .ویژگی‌هایی که مطرحشون کردم٬ همه‌ی ویژگی‌های داستان نیست .متن٬ نوشته‌ی خوبی داره ؛بالاخره دوتا نویسنده‌ی گل و با استعداد انجمن با پیشینه‌ی خوب بر روی اون کار می‌کنن .ولی موضوعی هست که ذهنم رو درگیر کرده به طوری که اگه بیانش نکنم٬ نمی‌تونم به ادامه داستان فکر کنم .در واقع داستان حیطه‌ی خوبی داره ولی نمی‌تونم منطقم رو با جریان داستان منطبق کنم .گویی که با داستانی با ژانر تخیلی مواجه‌ام و بر روی یک سری از واقعیت‌ها پا گذاشته و منطق رو ازبین برده ! دست و بالم رو در خصوص اندیشیدن به جزئیات دیگر متن بسته و اجازه‌ی وارد شدن به باورهای نوشته رو نمیده .این چیزیه که حس کردم و بنظرم آکینا خودش شخصیتش و داستانش رو بدست گرفته و اون رو پیش می‌بره .می‌ترسم از مسیر داستان پرت بشم و مثل بقیه نتونم در لذتی که از خوندن اون خواهم داشت٬ سهیم باشم .پس یا باید باور کنم که تخیل در این داستان نقش بسزایی داره که منطق وقایع رو بهم می‌زنه یا باید کورکورانه به ادامه‌ی مسیر نگاه کنم که شاید در بقیه‌ی بخش‌ها٬ واقعیت‌ها رو بیشتر از تخیل ببینم و اونا رو باور کنم . این بحث شاید از جزئی‌ترین قسمت‌ها حس شده که بنظر جدی و مهم نمی‌اومدند .مثل این قسمت سوختگی بدن آکینا که با در نظر گرفتن منطق باید هیچ حس لامسه‌ای نداشته باشه ولی در داستان طوری دیگر بیان شده که گویا پذیرفتن آن با واقعیت٬ غیر منطقی‌ست .در کل زیبا بود٬ زیبا هست٬ زیباتر خواهد شد !هنوز هم جا برای بهترین‌ها هست پس دیر نیست و من حتما منتظر اون خواهم موند .

۱۴۰۰/۵/۵
فاطمه مقدسی

تحلیل شده توسط یک دوست

آخرین ویرایش:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Mar
2,172
6,092
193
اُقیانوس
وضعیت پروفایل
[As free as the ocean...]
رمان توکیو یکی از اون دسته رمانای جذابیه که دلم میخواد مدام دنبالش کنم..
حالت معمایی رمان باعث میشه ذهن خواننده طی یک جریان غیرقابل کنترل مدام حرکت و تحلیل کنه که این نشون از جذابیت رمان میده.
فضا سازی و شخصیت پردازی خوب بود ولی من رو لباسا گنگم..لباس خیلی مهمه?
خسته نباشید میگم به نویسنده های عزیز و من مشتاقانه منتظر ادامه ی رمانتونم.
¤تیم کتابخوان¤

آخرین ویرایش توسط مدیر:
سرپرست بازنشسته
مدیر بازنشسته
Jul
3,528
676
158
با سلام و عرض خسته نباشید خدمت نویسنده گرامی.‌ از اینکه قلم جذابتان را به رق*ص نوشتن در آوردید و این اثر را آفریننده شدید،‌ خسته نباشید میگم.‌

از ابتدای رمان شروع می‌کنم که دارای آغازی گیج‌کننده بود،‌‌‌ اینکه شخصیت اصلی در بازاری سر در می‌آورد که نمی‌داند کجاست و چرا نفس‌نفس می‌زند و حتی چرا باید فرار می‌کرد،‌ برای خواننده باورپذیری را پایین می‌آورد.‌ با اینکه در ادامه‌‌‌ی رمان خواننده متوجه می‌شود که شخصیت دارای فراموشی شده است،‌ اما به هر حال از ماقبل شروع رمان،‌ حتم به یقین شخصیت باید می‌دانست که چرا فرار می‌کند و این برای خواننده مبهم باقی مانده بود؛‌ تا در معبد این راز بر ملا شد.‌ بهتر می‌بود اگر نویسنده بر روی آغاز بیشتر کار کند.‌
نکته‌ای که وجود دارد و در آغاز دیده می‌شد،‌ این است که دخترک تا قبل از اینکه چهره‌ی خود را در آینه‌ی یکی از مغازه‌ها نمی‌دید نمی‌دانست که صورتش سوخته است.‌ خوب این شک بر انگیز است و سوالاتی را در ذهن مخاطب ایجاب می‌کرد.‌‌ از قبیل:‌ ( مگر صورتش از سوزش سوختن درد نمی‌کرد یا نمی‌‌‌سوخت؟‌) لازمه این است که اشاراتی به این موضوع شود.‌

عنوان به نظرم خوب در قالب محتوای آن آمده است و اما جذابیت لازم را برای جذب خواننده ندارد.‌ اینکه با محتوا در ارتباط باشد یک شرط بسزایی است، اما برای اینکه خواننده به رمان جذب شود لازم است که کنجکاویت و جذابیت لازم را عنوان داشته باشد.‌ برای همین به نویسنده گرامی توصیه می‌کنم یک صفت مناسبی که با حال و هوای رمان است،‌ بر عنوان اضافه کنند.‌

شخصیت‌پردازی رمان به صورت مستقیم بود که این شرط زیاد برای رمان توصیه نمی‌شود؛‌ گرچه که استفاده از آن نیز ایراد و عیبی نیز محسوب نمی‌گردد.‌ شخصیت اصلی رمان،‌ آکینا،‌ دارای شخصیتی کنجکاو و بدون صبر بود و این با دلایلی که در رمان ایفای نقش می‌‌‌کردند ثابت شده است.‌ بنابراین می‌توان گفت که تا اینجای رمان شخصیت‌پردازی خوب بوده است،‌ اما این تازه آغازی برای شناختن شخصیت برای خواننده است و لازم است تا نویسنده با دلایل و اتفافات بیشتری،‌ شخصیت را به مخاطب بشناساند.‌

رمان دارای ایده‌ای خوب و جدید و به عنوان مخاطب این رمان،‌ می‌توانم بگویم کشش و تعلیق خوبی در رمان وجود دارد و من را به ادامه‌ی آن جذب می‌‌‌‌‌کند.

امیدوارم از نقدم ناراحتی بوجود نیامده باشد و توانسته باشم به نویسنده گرامی در راه پیشرفت قلمشان کاری انجام داده باشم.‌
موفق و موید باشید.??

[عضو تیم کتابخوان]

آخرین ویرایش:
سرپرست بازنشسته
کاربر انجمن
Jul
1,330
124
148
Tehran
وضعیت پروفایل
آنکه‌به‌من‌وفا‌نکرد،مرحم‌تو‌نمی‌شود!
سلام من الان تا اون‌جایی که گذاشتین خوندم، به نظر من رمانی بی‌نظیر و متفاوته، چون تا حالا هرچی رمان خوندم شبیه این نبوده و این برام یک تجربه بود که بتونم یک همچین رمان متفاوت و جذاب رو مطالعه کنم، ممنون از دو نویسنده عزیز، که رمانی به این جذابی نوشتن??

آخرین ویرایش توسط مدیر:
مدیرتالارویرایش+طراح آزمایشی وبتون
عضو کادر مدیریت
مدیر رسـمی تالار
مدرس انجمن
ناظر رمان
ویراستار انجمن
کپیست انجمن
ژورنالیست انجمن
مقام‌دار آزمایشی
برترین‌ مقام‌دار سال
Apr
3,154
21,244
218
یــه رویــــ?ــــای دور ... ?☝?
وضعیت پروفایل
زِندونی تو سِلولِ جِسم ..??✌?
با سلام وخسته نباشید خدمت نویسندگان رمان توکیو

اسم رمان در واقع القا کننده موضوع متن و ژانر اثر هستش و خواننده از اسم اثر هست که به رمان جذب میشود و نام رمان توکیو نشانه اسم شهری هست که دختر داستان در آن چشم باز کرده و میخواهد بگوید که توی اون کشور دارد چه اتفاقاتی رقم میخورد و بسیار نام زیبا و جذابی هست.

تا این جای داستان ژانر معمایی بسیار در رمان دیده میشد و هرچقدر به جلو میریم ژانر جنایی داستان خودش رو بیشترنشون میده

خلاصه مفهمومی عالی وراز آلود داره و میتونه ژانر رو همراه با متن به روخ خواننده بکشونه. خلاصه دارای ابهامات و مجهول هایی که خواننده میخواد بفهمه چرا مگه چی قرار پیش بیاد

رمان شروعی بسیار قوی و جذابی داشت. شروع دختری که داره میره بدون اینکه بدون چرا چیشده اصلا کی هست. گاهی خاطراتی گنگ در عین واقعی بودن میبینه که نه میدونه مال کی هست و نه میدونه چی هستن.
تلاشی برای بیاد اوردن اسمی که اکینا نامیده میشه اما مردی که اون رو به یه اسم دیگه میخونه و این یعنی دوگانگی شخصیت.
شخصیت پردازی خوب بود
رمان بسیار خوبی بود و سیر بسیار جالبی داشت اما منه خواننده حس هیجان رو از متن دریافت نمیکردم و بهتر است یکم پردازش فضا و شخصیت رو قوی کنی تا خواننده اون حس ترس، دلخوره و شادی رو بفهمه در میانه اون گنگی و ماجراجویی داستان

به امید بهتر شد قلمتون

(تیم کتاب خوانی)

آخرین ویرایش:
کاربر انجمن
کاربر انجمن
Apr
842
1,212
103
32
اصفهان
وضعیت پروفایل
پر تلاش
سلام و عرض ادب
توکیو با شروع معمایی اش به نظرم ایده جدیدی است که کمتر در زمانهای دیده میشه بخصوص اینکه در ابتدا معلوم نیست که راوی کیه و چه بلایی سرش اومده.
بعد از اینکه تصادف و سوختگی مشخص میشه باز هم چراها ادامه داره
وووو...
سه صفحه از رمان گذشته و باید دید در ادامه چه اتفاقی میوفته

عضو تیم کتابخوانی

آخرین ویرایش توسط مدیر:
مدیر بازنشسته + نویسنده ادبی انجمن
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Mar
3,244
9,329
193
اقیانوس بلاهت
وضعیت پروفایل
ما مثل دمینو بهم ضربه میزنیم تو به من من به اون اون به اون!
سلام خدمت نویسنده‌های خوش قلم

نام رمان جذابه و با توجه به ژانر رمان به نوعی به خواننده شوک وارد می کنه چون خواننده انتظار همچین موردی رو نداره چون بیشتر رمان های جنایی و معمایی در کشورهای دیگه ای چون آمریکا و انگلیس و... اتفاق میوفته و ژاپن مهد افسانه و سامورایی هاست
جلد رمان متناسب با محتوای داستانه
دخترک لباس ژاپنی ها را پوشیده که نشون دهنده حضور اون در ژاپن همچین صورت دخترک مثل چینی ترک برداشته که نشون دهنده ی صورت سوخته اونه
رمان از شروعش دارای معماست و خواننده را برای حل معما وادار به خوندن تک تک جمله ها می کنه
فضاسازی و تیپ شخصیت ها با توجه به آداب و رسوم و همین طور فرهنگ ژاپن به صورت عالی توصیف شدن
ایده‌ی سوختن و فراموشی دخترک در کشور غریبی چون ژاپن به نظرم بسیار جذابه ودر آخر امیدوارم آخر داستان به صورت خوش تموم شه و تمام معما های رمان حل شده باشد.
سیرش خوبه!
در نهایت موفق باشید.
تیم کتابخوان

آخرین ویرایش:
مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
Jul
754
133
103
وضعیت پروفایل
It's okay=)
سلام خسته نباشید ??
رمان توکیو رمان جالب و جذابی هست
و حالت معماییش خواننده رو کنجکاو می‌کنه که ادامه ش رو بخونه ?
ایده و موضوع رمان متفاوت و عالی هست
مشتاقم که ادامه رمان رو بخونم ??

.تیم کتابخوان.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا